B´nai Brith Uygur halkı için adalet talep ediyor

Dünyadaki en eski Yahudi hizmet organizasyonu B´nai Brith Kanada´da, Çin hükümetinin Uygurlara ve diğer azınlıklara yönelik zulmüne son verilmesi de dahil olmak üzere Uygur halkı için adalet talep ediyor.

Dünya
12 Aralık 2020 Cumartesi

Perşembe günü yapılan çevrimiçi bir etkinlikte, B'nai Brith, İnsan Hakları Birliği Ulusal Direktörü Ran Ukashi, Uygurların içinde bulunduğu kötü durumu tartışan bir paneli yönetti.

Uygur Müslümanları, büyük ölçüde Çin'in Uygur Özerk Bölgesi Sincan’da bulunan etnik ve dini bir azınlıktır. Onlarca yıldır Çin hükümeti tarafından zulüm görüyorlar. Yıllardır Çin hükümeti tarafından bir milyondan fazla Uygur’un kamplarda hapsedildiğine, kötü muameleye ve eziyete maruz kaldığına dair haberler dolaşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki Yahudiler için bu tür olayların etkisi çok fazla ve bu konular hakkında konuşmak için ahlaki bir zorunluluk oluşuyor. Bu yılın başlarında, B'nai Brith Kanada, Birleşmiş Milletler ve tüm dünya liderlerinin Çin'in Uygur halkına yönelik vahşetini sona erdirmek ve somut adımlar atmasını talep etmek için Uygur toplumunun liderlerine katıldı.


B'nai Brith Kanada, yaptığı açıklamada, ‘‘Uygur halkı için bir fark yaratmaya çalışıyoruz. Kanada Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne'e vereceğimiz dilekçemizi imzalayın ve bunu yaparken, hükümetimi şu adımları atmaya çağırın:

1)     Birleşmiş Milletler İnsan Hakları ve bağımsız uluslararası gözlemciler tarafından Sincan'a tam ve sınırsız erişim için Çinli yetkililere baskı yapmaya devam edin.

 

2)     Uygur toplumunu içeren insan hakları ihlallerine karışan Çin hükümetinin kilit görevlilerini cezalandırmak için 2017'de kabul edilen Magnitsky yasasını (resmi olarak, Yolsuz Yabancı Yetkililer Mağdurları için Adalet Yasası) kullanın.

 

3)     Dilekçemiz, herhangi bir ülkedeki insan hakları veya yolsuzluğun “ağır ihlallerine” suç ortaklığı yapan yetkililer için geçerlidir. Hükümetin burada listelenen kişilere ait varlıkları dondurmasına, onları ülke dışına çıkarmasına ve Kanadalıların onlarla iş yapmasını yasaklamasını içeriyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR