Dünya Sinagogları - AMSTERDAM Portekiz Sinagogu

Dünya
9 Aralık 2020 Çarşamba

Dori Grayf

Esnoga (Ladino) veya Snoge olarak da bilinen Portekiz Sinagogu, Hollanda'nın Amsterdam şehrinde bulunan 17. yüzyıldan kalma bir Sefarad sinagogudur. Şehrin eski Yahudi mahallesi olan Jodenbuurt'ta, Jonas Daniël Meijerplein Meydanında yer alır.

Hollanda eyaletleri 1571 yılında İspanya’nın boyunduruğundan kurtuldu. Hollanda ibadet özgürlüğü ve özgür inanç ortamı nedeniyle baskı gören herkesi cezbetmekte idi.

16. yüzyılın sonunda birçok Yahudi, Hıristiyanlığa geçmeye zorlandıkları veya dinleri nedeniyle zulüm gördükleri İber Yarımadasından (Portekiz ve İspanya) kaçmak zorunda kaldı ve özellikle dini hoşgörü ortamı nedeniyle Amsterdam'a sığındılar. Böylelikle Amsterdam’da büyük bir Yahudi cemaati oluştu.

Portekiz Sinagogu, 1670 tarihli nihai planlar üzerine tasarlandı; temel taşının konulduğu 1671 yılı ile açılışının gerçekleştiği 1675 yılları arasında inşa edildi. Sinagog, Yahudi dostu olarak bilinen belediye mimarı Elias Bouwman ve mimar Daniël Stalpaert tarafından, altın oranlara uygulayarak tasarlandı. Bouwman, sinagogu (36x28x19,5 metre) ölçülerinde çizmiş ve inşa etmişti. Yapı, Kudüs'teki Süleyman Mabedine benzer şekildedir.

1675'te açıldığında, Amsterdam'daki Portekiz cemaatinin, 586'sı evli ve 312'si bekar olmak üzere 898 erkek üyesi bulunuyordu. Yüzyılın sonunda ise Almanya'dan ve ardından Polonya’dan gelen yaklaşık 7.500 Sefarad ve Aşkenaz aile cemaati büyüttü ve zenginleştirdi.


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR