Biden:´Fahrizade´nin öldürülmesinin İran´la ittifakı ne kadar zorlaştıracağını söylemek zor´

20 Ocak´ta başkanlık görevini Donald Trump´tan devralacak olan Biden, New York Times Gazetesi´ne verdiği demeçte iç ve dış politika planlarını anlattı.

Dünya
4 Aralık 2020 Cuma

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, İran'ın önde gelen nükleer bilim adamlarının suikasta kurban gitmesiyle ilgili ilk açıklamasında, İran ile uzlaşma umutlarının ne kadar karmaşık hale geldiğini söylemenin zor olduğunu belirtti. Yorumcular suikastın Biden ve ekibini kızdırmış olabileceğini öne sürdüler.

Dış politikaya ilişkin de değerlendirmede bulunan Biden, Donald Trump yönetiminin çekildiği İran nükleer anlaşmasına geri döneceğini, ancak bu sürecin zorlu olacağını belirtti.

Bölgeyi istikrarsızlaştıran hassas füzelerin varlığına dikkat çeken ama bölgede biraz olsun istikrar sağlamanın en iyi yolunun öncelikle İran'ın nükleer programıyla ilgilenmek olduğunu kaydeden Biden, "İran'ın nükleer bombaya sahip olması Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde nükleer silahlara sahip olma konusunda muazzam bir baskı oluşturur ve o bölgede ihtiyacımız olan son şey nükleer kapasite birikimi" değerlendirmesinde bulundu.

Biden perşembe günü CNN'e verdiği demeçte, "Sonuç olarak, İran'ın nükleer silaha sahip olmasına izin veremeyiz." dedi.

Biden, Trump yönetiminin İran’la yapılan nükleer anlaşmayı 2018’de terk etmesinin istenilen hedefler için fayda sağlamadığını da sözlerine ilave etti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR