Yahudi asıllı astronot Jessica Meir aydaki ilk kadın olmak istiyor

Uzaya seyahat eden dördüncü Yahudi asıllı kadın ve 15. Yahudi olan Meir, astronot arkadaşı Christina Koch´la birlikte 18 Ekim 2019´da, 7 saat 17 dakika süren ilk kadın uzay yürüyüşünü gerçekleştirdiğinde Guinness Rekorlar Kitabı´na girmişti.

Dünya
3 Aralık 2020 Perşembe

Nisan ayında Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Dünya'ya döndüğünden beri, çoğumuz COVID-19 nedeniyle evlere hapsedilmiş ve gelecekteki seyahatleri hayal ederek geçirirken, Meir de kendi seyahat planları üzerinde çalışıyor: Ayda yürüyen ilk kadın olmak.

 Time dergisinde 2020 Yılının En Etkili 100 Kişisi'nden biri olarak adlandırılan 43 yaşındaki Meir, bir Yahudi evinde büyüdü ve çocukken düzenli olarak sinagoga gitti. İsrail'e olan bağlılığıyla tanınan Meir, orayı en son dört yıl önce ziyaret etti. Meir, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Yad Vaşem'den bir Holokost kurtulanının resminin bulunduğu bir kartpostal, vefat eden İsrailli astronot Ilan Ramon’un anısına yapılmış bir madalya ve İsrail bayrağı götürmüştü.

 Jewish Telegraphy Agency, Meir ile uzaydaki çalışmaları, kadınlar için bir rol model olması ve Yahudi bağlantıları hakkında konuşmak üzere Zoom röportajı yaptı. Meir, ikonik uçuş takımını giyerken Houston'daki NASA Uzay Merkezi'nden konuştu.

 Meir, “Astronot olmanın bazı önemli anları var, bunlardan biri mavi uçuş takımınızı ilk giydiğiniz zamandır. Bu öyle ikonik bir görüntü ki, çocukluğum boyunca kıyafeti astronot olma hayalimle ilişkilendirdim. Burada röportaj yaparken veya çocuklara bir ders verirken bu kıyafeti giyiyorum. Aniden şunu fark ettim: 'Vay canına, şimdi bu benim, rol modelim’ ve bunu çok ciddiye alıyorum’’ ifadelerine yer verdi.

 Meir ayrıca yaptığı röportajda, "Babam İsrail'de büyüdü ve babamın tarafındaki akrabalarımın çoğu hala İsrail'de yaşıyor. Umarım yakında İsrail'i ziyaret edebilirim, orası hayatımın çok önemli bir parçası’’ dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR