Amazon, Alexa´nın antisemit yanıtlarını araştırıyor

Teknoloji devi Amazon, yapay zeka destekli sanal asistanının, Holokost ve komplo teorileriyle ilgili sorulara antisemit yanıtlar verdiği tespit edildikten sonra araştırma yapmaya başladığını açıkladı.

Dünya
2 Aralık 2020 Çarşamba

Söz konusu konu, bir İngiliz milletvekilinin İçişleri Bakanı Priti Patel'e yazdığı bir mektupta, yapay zeka destekli sanal asistan Alexa’nın belirli sorulara verdiği yanıtlardan "derinden etkilendiğini" söylemesiyle gündeme geldi.

İngiliz parlamentosunda İsrail'in Muhafazakâr Dostları Grubunun başkan yardımcısı olarak da görev yapan Andrew Percy, Alexa’nın Yahudi halkı, Holokost ve İsrail Devleti hakkındaki çeşitli sorulara Yahudi karşıtı komplo teorisyeni web sitelerinden alıntı yaparak yanıt verdiğini ve yanıltıcı olan kaynaklardan seçilmiş alıntılar kullandığını belirtti.

‘Conservative Friends of Israel’ Grubunun Twitter hesabında yayınlanan bir videoda Percy, Alexa'ya medyayı Yahudilerin kontrol edip etmediğini soruyordu. Sanal Asistan, "Yahudilerin dünyanın finansal sistemlerini ve medyasını kontrol ettiğini” iddia eden ‘Jew Watch’ adlı bir makaleden alıntı yaparak yanıt veriyor

Tüm partileri kapsayan, ‘Antisemitizme Karşı Parlamento Grubu’ da Alexa'nın Yahudi halkı ve Holokost hakkındaki bir dizi soruyu yanıtlamak için Yahudi karşıtı web sitelerinden ve komplo teorilerinden, seçici alıntılar ve yanıltıcı kaynaklar kullanarak bilgi topladığını keşfettiklerinde "dehşete düştüklerini" açıkladı. Grup, Alexa’nın yanıtının ‘Holokost hakkında yanlış ifadeler yaydığı’ şeklinde bir uyarıya sahip olan bir Wikipedia makalesinden alıntı yaptığını, ancak "makale içinde bu önemli açıklamayı içermeyen bir satırın seçilerek kullanıldığını" söyledi.

Mektup, Alexa’nın "Holokost bir aldatmaca mıydı?” veya "İsrail savaş suçlarından suçlu mu?" gibi sorulara verdiği yanıtları listelemeye devam etti.  Organizasyon, Alexa’nın web sitelerinden kısmi alıntılar kullandığı veya güvenilirlikten yoksun kaynaklardan alıntı yaptığı, bunun yanlış ve Yahudi karşıtı yanıtların üretilmesine neden olduğu bir dizi örnek buldu.

Alexa’nın üreticisi Amazon ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yahudi düşmanlığı ve her türlü ayrımcılığın kabul edilemez olduğunu vurguladı ve “Alexa, sorulara yanıt vermek için çeşitli kaynaklardan yararlanıyor. Şirketimiz, bu konuyu araştırıyor ve ayrıca bildirilen bu tür yanıtları engelledi” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR