Netanyahu´nun avukatları: “Suçlamalar gerçek dışı, dava düşürülmeli”

İsrail Başbakanı Netanyahu´nun savunma ekibi, geçtiğimiz pazar günü Kudüs Bölge Mahkemesine başvurarak, Başbakan hakkındaki tüm yolsuzluk suçlamalarının güvenlik güçlerinin uydurması olduğunu ve iptal edilmeleri gerektiğini belirtti.

Dünya
2 Aralık 2020 Çarşamba

İki yüz sayfalık talep dosyasında Başbakan Binyamin Netanyahu’nun avukatları, polis kuvvetlerinin yasal olmayan yollardan delil topladıklarını ve bu sebeple iddiaların geçersiz sayılmaları gerektiğini vurgulayarak Kudüs Bölge Mahkemesinden davayı düşürmesini istedi.

Avukatların dosyasında, “Güvenlik güçlerinin soruşturma yöntemleri arasında ciddi suç oluşturabilecek ve Başbakan hakkında yapılan tüm suçlamaların iptal edilmesini gerektirecek deliller topladık. Polis, bir suçu araştırmamış, adeta bir suç yaratmak, uydurmak için çalışmıştır,” dendi.

Başbakan’ın savunma ekibi tarafından yapılan suçlamalar arasında, soruşturma yöntemlerinin usulsüzlüğünü gösteren ondan fazla uygulama örneği, şahit zorlama, şantajla bilgi toplama, tanık susturma, orantısız güç uygulama, bazı bilgileri kaale almama ve daha pek çok yasadışı bilgi toplama yönteminin uygulanma örnekleri de dosyada sunuldu.

“Bu daha önce benzeri yaşanmamış bir olaydır,”  diye konuşan avukatlar, mahkemeden rüşvet, sahtecilik ve güvene ihanet başlıkları altında toplanmış suçları reddetmesini ve üçleme halindeki tüm davaların düşürülmesi çağrısında bulundular.

Bir değişiklik olmazsa, Netanyahu’nun söz konusu iddialarla tekrar yüzleşeceği bir sonraki dava 6 Aralık’ta gerçekleşecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR