El Aksa´ya alınmayan Körfez Müslümanları: “Bu terörün yeni şekli”

Normalleşme anlaşmalarının ardından İsrail´e gitmeye başlayan Körfez ülkelerinin vatandaşları, El Aksa Camisinde hoş karşılanmamaktan şikâyetçi.

Dünya
2 Aralık 2020 Çarşamba

Bahreyn Hamad Küresel Barış Birlikte Yaşama Merkezi Başkanı Dr. Şeyh Halid bin Halife, tüm camilerin Müslümanlara açık olması gerektiğini belirtti.

Filistinliler tarafından saldırıya uğramamak adına kimliğini gizleyerek Kudüs'e gidip El Aksa Camisinde dua eden Halife, Jerusalem Post gazetesine verdiği demeçte, “Herhangi bir dinden gelmiş herhangi bir insanın dua etmesini engellemek kabul edilir bir şey değil. Bu terörün yeni bir şeklidir... Camiler kimseye ait değildir” şeklinde konuşarak Müslümanların kendi kutsal yerlerine özgürce girebilmeleri gerektiğini dile getirdi.

Ağustos ayında, Kudüs'ün Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, İsrail ve Arap ülkeleri arasında imzalanan normalleşme anlaşmaları üzerine, Körfez Müslümanların El Aksa Camisinde dua etmelerini yasaklayan bir fetva yayınlamıştı. Geçen ay, Birleşik Arap Emirliklerinden camiye dua etmek için gelen bir grup delegeyi Filistinlilerin 'kovduklarını' iddia edildi.

Bahreyn Gazeteciler Derneği Başkanı Ahdeya el Sayed, Filistinlilerin Körfez Müslümanlarına yaptıkları tehdidin kabul edilemez olduğunu belirtti. Sayed de, Jerusalem Post'a, “Bu tehditler bizim El Aksa’ya gitmemizi engelleyemez... İsrail'i ya da istediğimiz herhangi bir yeri ziyaret etmemizi durduramayacaklar. Bu tür boş tehditleri sadece korkaklar yapar” şeklinde konuştu. Sayed insanların çekinmeden istedikleri yerlere gitme hakları olduğunu vurgulayarak, “El Aksa sadece Filistinlilere ait bir yer değildir. Burası herkesin ziyaret edebileceği kutsal bir yerdir.  Bizler onlarca yıldır birçok kutsal yeri ziyaret ediyoruz. Hiçbir zaman kovulmadık ya da kötü davranılmadık. Tam tersine her zaman kucaklandık ve kabul edildik” dedi.

Halife, geçen hafta ülkesinden bir grup delegeyle İsrail'e gitti. Delegeler, İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin ve Kudüs Belediye Başkan Yardımcısı ve BAE-İsrail Ticari Konseyi kurucusu Fleur Hasan Nahum ile görüştü.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR