Altı İsrail icadı TIME´ın bu yılki 100 en iyi icat listesinde

Bu ayın başlarında yayınlanan 2020´nin küresel "çığır açan buluşları" listesinde beceri geliştirme robotu, uçaklar için hidrojen gücü, havadan votka, domuz eti alternatifi, eller serbest şekilde diş fırçalama cihazı ve COVID-19 ile mücadele etmek için mRNA aşıları gibi icatlar yer alıyor.

Teknoloji
30 Kasım 2020 Pazartesi

TIME, 2020 listesini derlemek için hem editörlerinden hem de dünyanın dört bir yanındaki muhabirlerinden adayları belirlemelerini istedi. Sonrasında her yarışmacıyı "özgünlük, yaratıcılık, etkinlik, hırs ve etki gibi temel faktörler" üzerinde değerlendirdi.

Time, her yıl dünyayı daha iyi, daha akıllı ve hatta biraz daha eğlenceli hale getiren icatları seçtiğini belirtti.

Dikkat çeken altı İsrail firması ve icatları şu şekilde:

Beewise: Arıların yaklaşık yüzde 40’ı hastalık ve iklim değişikliği sonucu her yıl ölüyor. Beewise da arılar için akıllı arı evi icat etti. Ayda 15 dolar maliyeti olan akıllı ev 2 milyon arıyı içinde barındırabiliyor ve arıları 7/24 izleyebiliyor. Örneğin, bir kovan parazitlere veya düzensiz sıcaklıklara maruz kaldığında, iç sistemleri dezenfekte uygulayarak hemen tepki veriyor. Beewise TIME'da yapay zekâ kategorisinde yer alıyor.

TrialJectory: Girişimin yapay zekayla çalışan yazılımı binlerce klinik çalışmayı okumak ve araştırmacıların aradığı hastalık türleri hakkında bilgi almak için kullanılıyor. Yapay zekâ kullanıcılarını klinik deneylerle eşleştirebiliyor.

Augmedics: Şirketin ‘xvision’ gözlüğü, bir hastanın tomografi taramasını 3 boyutlu bir görüntüye dönüştürmek için artırılmış gerçeklik kullanıyor ve omurga cerrahlarına rehberlik ediyor. TIME Sanal Gerçeklik kategorisindeki icat, bir hastanın omurgasının 3 boyutlu görüntüsünü vücudunun üzerine yerleştirerek cerrahların ameliyat masasında derinin altında ne olduğunu (neredeyse) anlamalarına olanak tanıyor. Gözlük Aralık 2019'dan beri FDA onayıyla, Johns Hopkins ve Rush Üniversitesi Tıp Merkezi gibi ABD hastanelerinde kullanılıyor.

Mifold: Şirket, daha iyi güvenlik ve konfor için emniyet kemerini çocuğun karnından ve boynundan uzak tutan bir tasarıma sahip, kompakt, kullanımı kolay, portatif bir çocuk koltuğu geliştirdi.

City Transformer: Şirketin katlanır elektrikli iki koltuklu arabası saatte 89 km hıza ulaşabiliyor. TIME, "Araç hızlı gitmediğinde tekerleklerini geri çekebilir ve dar noktalar için bir metre boyutuna kadar küçülebilir. Bu arabaların dördü standart bir park yerine sığar" ifadelerini kullandı.

DouxMatok: Şirketin Incredo Şekeri, fırıncıların ve gıda şirketlerinin şeker içeriğini yüzde 30-50 oranında azaltmasına ve aynı zamanda tatlılık düzeyini korumasına olanak tanıyan yeni tasarlanmış bir tatlandırıcı. DouxMatok, şekerin yüzde 80'inin doğrudan mideye gittiği normal şekerin aksine, tatların çoğunun, dildeki tatlılığın hissedildiği tat tomurcuklarına ulaşması için şeker taneleri tasarladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR