İran nükleer programının başı Muhsin Fahrizade suikaste kurban gitti

Muhsin Fahrizade´nin ölümü İran Savunma Bakanlığı tarafından da teyit edildi.

Dünya
30 Kasım 2020 Pazartesi

İran Savunma Bakanlığı Muhsin Fahrizade’nin ölümünü terör saldırısı olarak nitelendirdi. Dışişleri Bakanı, olaydan İsrail'i sorumlu tutarken, Devrim Muhafızları Komutanı ve dini liderin askeri danışmanı İsrail'den intikam alma sözü verdi.

Rajanews, yarı resmi haber ajansı Fars haber ajansı, İngilizce yayın yapan devlet kanalı Press TV ve İran Radyo Televizyon Kurumu, İran nükleer programının babası diye nitelenen Muhsin Fahrizade'ye Tahran eyaletine bağlı Absederd ilçesinde suikast düzenlendiğini duyurdu.

ABD ve İsrail'in İran'ın nükleer silah geliştirdiği iddia ettiği ve ABD'nin yaptırım listesine aldığı Fahrizade kaldırıldığı hastanede vefat etti. İranlı sosyal medya kullanıcıları da olay yerinden fotoğraf ve video paylaşarak, patlama ve silah sesleri duyduklarını aktardı. İran Atom Enerjisi Kurumu ölüm haberini yalanlarken Savunma Bakanlığı'ndan doğrulama geldi. Bakanlığın açıklamasında Fahrizade'ye suikastın terör saldırısı olarak değerlendirildiği vurgulanarak şöyle denildi: "Bugün öğleden sonra silahlı teröristler Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı'na saldırdı. Korumaları ile teröristler çatışırken, Fahrizade ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm kurtarma çabalarına rağmen hastanede vefat etti."

İsrail Başbakanı Netanyahu, Muhsin Fahrizade'nin adını Mayıs 2018'de İran'ın nükleer silah geliştirdiğine dair temelsiz iddialarda bulunduğu sunumda özellikle vurguladığından dolayı, gözler İsrail'e çevrildi. İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN, Netanyahu'nun suikastla ilgili "Size Ortadoğu’da bir hareketlenme olduğunu söylemek istiyorum. Gergin günler bizi bekliyor" ifadelerini kullandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR