Bahreyn’den İsrail’e ilk resmi ziyaret

Bahreynli iki bakan, Kudüs´te İsrail ve ABD yetkilileriyle yapılacak üçlü görüşmelere katılmak için, bu hafta İsrail´e ilk resmi ziyareti gerçekleştirecek.

Dünya
18 Kasım 2020 Çarşamba

Bu hafta İsrail’de gerçekleşecek toplantıya İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid el-Zayani'nin katılması bekleniyor.

Toplantıya ayrıca, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi ile Bahreyn Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Zayed Bin Raşid el-Zayani’nin de katılması bekleniyor. Bu ziyaret, Bahreynli bakanların İsrail'e ilk resmi ziyareti olacak.

Walla haber sitesi, İsrailli yetkililerin yaptığı açıklamadan alıntı yaparak, iki ülkenin, Tel Aviv ile Manama arasında direkt uçuşa izin veren bir havacılık anlaşmasını, toplantıda imzalanmak üzere, son şekline getirmeye çalıştıklarını haber yaptı. Toplantıda, yetkililerin büyükelçilik açma ve büyükelçi atama konularında da görüşmeleri bekleniyor.

Pazar günkü kabine toplantısında İsrail, Bahreyn Krallığı ile "Diplomatik, barışçıl ve dostane ilişkilerin tesisine ilişkin ortak tebliğ"i oybirliğiyle onayladı. Geçen hafta, Knesset anlaşmayı yüksek bir çoğunlukla onaylamıştı. 62 milletvekili lehte oy kullanırken, Arapları temsil eden Ortak Arap Listesi Bloku Partisinden 14 milletvekili anlaşmaya karşı çıkmıştı.

Bahreyn hükümeti söz konusu anlaşmayı birkaç hafta önce onaylamıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR