AJC, online antisemitizmin daha ciddi incelenmesini istiyor

Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) tarafından yakın zaman önce “Amerika’da antisemitizmin durumu” konusunda yayınlanan bir rapor her beş Amerikan Yahudi’sinden birinin (yüzde 22) son beş sene içinde internet ortamında ya da sosyal medyada antisemit bir yoruma hedef olduğunu ortaya çıkardı.

Dünya
18 Kasım 2020 Çarşamba

AJC’nin verilerine göre sosyal medyada karşılaştıkları antisemitizmi platform yetkililerine bildiren Amerikan Yahudilerinin yüzde 46’sı bu duruma yönelik herhangi bir adım atılmadığını belirtti.

Bu raporun ardından, AJC’nin Antisemitizmle Mücadele Birimi ABD Direktörü Holly Huffnagle, eylül ayında kurulan, internet ortamında antisemitizme odaklı, ABD Kongresi, Avustralya, Kanada, İsrail ve İngiltere’den temsilcilerin oluşturduğu çalışma koluna bilgi verdi. Huffnagle, "AJC’nin raporu Amerikan Yahudilerinin konuşmaktan korktuğunu ve çekindiğini gösteriyor. Internet özgür konuşma ve ifade için eşitlikçi bir platform değil. Antisemit içeriklerin raporlanmasının ve platform kurallarını ihlal etmesi durumunda da kaldırılmasının sağlanması şart” dedi.

Huffnagle’a göre sosyal medya platformları IHRA’nın antisemitizm tanımını benimsemeli. Evrensel bir standart yapay zeka ve canlı moderatörlerin antisemit içerikleri kaldırmasını ve yasaklamasını daha etkin hale getirecek.

Huffnagle ayrıca çalışma kolunun farklı sosyal medya platformlarının mevcut algoritmalarını araştırarak nefret içeriklerini teşvik etmediğinden emin olmak için analist, veri bilimci ve teknoloji uzmanlarından oluşan uluslararası çalışma grubu kurulmasını önerdi. Algoritmaların ayrıntılı bir şekilde anlaşılması, görev gücünün algoritmaları ayarlamak için gereken gerekli teknik değişiklikleri önermesini sağlayacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR