Kentucky polisine Hitler’li eğitim

ABD’de Kentucky Eyaleti polis eğitim malzemeleri arasında Hitler’in sözlerinin ve görüşlerinin kullanıldığı ortaya çıktı.

Dünya
4 Kasım 2020 Çarşamba

Louisville’de bulunan DuPont Manual Lisesinin öğrenci gazetesi geçtiğimiz hafta yayınlanan araştırma haberinde, polis teşkilatına eğitim sırasında yapılan sunumun, polisleri ‘acımasız katiller’ olmaya teşvik ettiği bildirdi. Haberde, sunumda Hitler’in ‘Kavgam’ kitabından sözler kullanılmasının haricinde, kitaplarla ilgili olduğu imajı verilen bir sosyal medya platformunda Hitler’le ilgili olan sayfaya bağlantı da verildiği bilgisi de yer aldı.

Araştırma haberini hazırlayan gazeteci öğrenci kardeşler Satchel ve Cooper Walton haberlerinde, 2018 yılında polisin bir vatandaşı öldürmesi davasını üstlenen avukatlık firmasının ortaklarından biriyle akraba olmaları dolayısıyla bu bilgiye ulaştıklarını da açıkladı.

Haber, hızla ulusal haber kanallarında ilgi çekerek yayılınca, eyalet yetkilileri bir açıklama yaparak, bahsi geçen sunumun 2013 yılından beri eğitimlerde kullanılmadığını belirttiler. Sunum, Kentucky’deki diğer yetkililer ve Yahudi liderlerden de tepki topladı.

Amerikan Temsilciler Meclisinde Demokrat Parti’den Louisville milletvekili John Yarmuth Twitter üzerinden bir dizi mesaj yayınlayarak, “Kızgınım. Kentuckyli bir vatandaş olarak, kızgınım ve utanç içindeyim. Amerikalı bir Yahudi olarak sadece aramızda gezmekle kalmayıp bir de bizi korumakla görevli kişilerin olmasından ciddi şekilde rahatsızım. Bunun bazı sonuçları olmalı diye düşünüyorum. Bu sunum, pek çok masum insanın taciz edilmesine ve öldürülmesine sebep olmuş zehirli bir kültürü gözler önüne sermekte” dedi.

Louisville, mart ayında bir gece yarısı baskını sırasında polislerin Breonna Taylor’ı adında bir vatandaşı vurarak öldürmesinin ardından, geçtiğimiz yıl boyunca, polis şiddetine karşı ulusal çapta gerçekleşen protesto gösterilerinin merkezlerinden biriydi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR