Suudi Arabistan, İsrail’i tanımak için neyi bekliyor?

İslam dünyasının en etkili ülkesi Suudi Arabistan’ın ABD seçimleri sonrası İsrail’i resmen tanıyacağı iddia edildi.

Dünya
27 Ekim 2020 Salı

İsrail’in Kanal 12 televizyonu, Mossad Başkanı Yossi Cohen’e dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan’ın, İsrail’i resmen tanımak için ABD’de yeni başkanın kim olacağının kesinleşmesini beklediğini belirtti. 

Geçtiğimiz hafta sonu yayınlanan habere göre, Suudiler iki ülke arasında resmi ilişkilerin başlaması başarısını kim olursa olsun yeni Başkan’a mal etmek istiyor. 

ABD’nin bu konuda yoğun çaba gösterdiği, Riyad’a halen büyük baskı yaptığı basına kapalı bir toplantıda Cohen tarafından kanala belirtildi. Habere göre Cohen şöyle konuştu: “Öyle görünüyor ki ABD seçimlerinin sonucunu bekliyorlar. Bu anlaşmayı yeni Başkan’a bir armağan olarak sunmak istiyorlar.” 

ABD liderliğinde İsrail’in Körfez ülkeleri ile normalleşme sürecinin arkasındaki en büyük faktörlerden biri de görünmez savaş uçağı F-35’lerin söz konusu ülkelere satışı. Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin barış şartlarından biri de F-35’e sahip olmaktı. Elbette ki Suudiler bu konuda bir anlaşmaya varmak için önce ABD’de hangi görüşte olursa olsun siyasi bir rejimin yerine oturmasını istiyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR