Filistin Hükümeti: “İsrail, barışla Arap dünyasını yok etmeyi planlıyor”

Batı Şeria’da yönetimi elinde bulunduran El Fetih´in Temsilcisi Osama el-Kuvasami Arap dünyasına yaptığı çağrıda, İsrail’in Arap alemini barışla, normalleşme ile yok edeceğini belirtti.

Dünya
26 Ekim 2020 Pazartesi

İsrail’in son aylarda Arap ülkeleri ile diyalog başlatması, BAE, Bahreyn ve Sudan ile resmi olarak, Arap dünyasının amiral gemisi Suudi Arabistan ile de resmi olmayan yakın işbirliği içinde olması Filistin Yönetiminin tepkisine neden oluyor.

Batı Şeria’da yönetimi elinde bulunduran El Fetih Temsilcisi Osama el-Kuvasami Arap dünyasına yaptığı çağrıda, İsrail’in Arap alemini barışla, normalleşme ile yok edeceğini belirtti. El-Kuvasami’nin barışı reddeden sözleri şöyleydi: “Tüm Arap ülkelerine sesleniyorum, İsrail ile normalleşme yapanlar da yapmayı planlayanlar da bu anlaşmalar ile bir şeyler elde edeceklerini düşünüyorlarsa hayal görüyorlar. İsrail ile barış bir tilkiyi eve almak gibidir. İsrail barışla bölgeyi parçalamayı bölmeyi düşünüyor.”

Barış ve diyalog yerine savaşı ve düşmanlığı çağrıştıran provakatif mesaj Filistin Yönetiminin resmi TV’sinde yayınlandı.

Filistin Yönetimi, beri Gazze ve Batı Şeria’daki Filistin sorunu çözülmeden İsrail ile üçüncü bir Arap ülkesinin barış yapmasına karşı. Ancak Ortadoğu’da birçok Arap ülkesinin lideri, İsrail ile normalleşmeyi daha öncelikli düşünmeye başladı. 

Son zamanlarda Arap ülkelerinden Filistinli liderlere İsrail ile ikili görüşmeler için masaya dönmesi için baskı da artmış durum

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR