İsrailli şirket, BAE petrolünü Avrupa’ya nakletmek için anlaşma imzaladı

İsrailli şirket, Eilat şehrinden Aşkelon’a uzanan bir petrol boru hattının Birleşik Arap Emirliklerine kadar uzatılacağını, oradan da bir köprü yardımıyla Avrupa’ya ulaştırılacağını açıkladı. Anlaşma, çevreciler tarafından eleştirildi.

Dünya
22 Ekim 2020 Perşembe

İsrail’e ait Avrupa-Asya boru hattı şirketi (EAPC) ve MED-RED Land Bridge arasında bir petrol boru hattı anlaşması yapıldığı duyuruldu.  Salı günü, Abu Dabi'de yapılan imza töreninde ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve BAE Mali İşler Bakanı Ubeyd Bin Humaid el-Tayer hazır bulundu.

Bu petrol boru hattının, ülkelerin diplomatik ilişkiler kurmaya başlandığı zamandan beri yaptıkları en önemli işbirliklerinden biri olacağı belirtildi. 

Reuters Haber Ajansı, konuyla ilgili ayrıntıları bilen isimsiz bir kaynaktan aldığı bilgiye göre, anlaşmanın 700 ile 800 milyon dolar arasında olduğunu öğrendi. Petrol tedarikine 2021’in başlarında başlanabileceği açıklandı.

EAPC Başkanı Erez Halfon, “Bu anlaşma hem ekonomik hem de stratejik açıdan İsrail pazarı için son derece önemli” dedi.

Ancak anlaşma, 1999 yılında, İsrail’in denizlerini ve nehirlerini korumak amacıyla kurulan Zalul Çevre Derneği tarafından eleştirildi. Derneğin CEO’su Maya Jacobs yapılan anlaşma için, “Eilat Körfezinin ve şehir turizminin çok büyük tehlikeye gireceğini” ayrıca, “Anlaşmanın Çevre Koruma Bakanlığının katılımı olmadan, profesyonel görüş alınmadan ve riskler incelenmeden hızla imzalandığını, mali nedenlerden dolayı çevre ve şeffaflık kanunlarını hiçe sayan EAPC’nin acil olarak kapatılması gerektiğini”belirtti. Jacobs, körfez petrolünün peşinde koşmak yerine temiz, yenilenebilir enerji peşinde koşma çağrısında bulundu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR