Soyadlarımız: Asayas, Bahlul, Bravermen, Eliashvili, Handeli, Kariyo,Maya, Reismann

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif
21 Ekim 2020 Çarşamba

ASAYAS

Yurdumuzda Asayas olarak bilinen söz konusu soyadına İspanya’da nadiren Assayas, genelde Assaya, Assaia, Assayagh, Assiag,ve benzeri yazımlarda rastlanmakta olup genelde Arapça ‘kuyumcu’ anlamında ‘sayegh’ sözcüğüyle ilintili görülür.

TaNaH’ın değişik kitaplarında (örneğin: 1.Tarihler, 4:36, 9:5; 2. Tarihler, 34:20 ve 

2. Krallar, 22:12) bazı kişilerin adı olarak yer alan, Türkçe metinlerdeki yazımıyla Asaya (İngilizce yazımı: Assaiah) sözcüğü İbranice ‘Tanrı (Yaptı) Yarattı’ anlamındadır.

Kaynaklar: Guggenheim, 40; Hatfutsot/familynames; Smith Bible Dict..

 

BAHLUL

Köken bilimciler 12. yüzyılda Toledo’da rastlanan bu soyadının genelde ‘azıcık delişmen, kafası karışık’ anlamında kullanılan Arapça ‘bahlul’ sözcüğüyle ilintisine işaret ederek kişisel özellik ifade eden bir takma isimden kaynaklandığı görüşündeler.

Bet Hatfutsot ayrıca bazı coğrafi bağlantı olasılıklarına da değinmektedir. Örneğin Suriye’nin Lazkiye bölgesinde El Bahluliye kenti bunlardan biridir. Fas’ta Al Bahalil köyü ve aşiretiyle Kuzey Afrika’da 8. yüzyıla kadar Musevi olarak yaşayan Bahlula aşireti zayıf da olsa ihtimal olarak belirtilmektedir.

KaynaklarLoredo, 1/397; Toledano, 131; Eisenbeth, 90; Pinto, 74; Albert Cohen, LBT, Kasim 1941; Hatfutsot/familynames.

 

BRAVERMAN

Almanca ‘namuslu, dürüst, cesur’ anlamında bir kişisel özelliği ifade eden ‘brave’ sözcüğünden türemiştir. 

KaynakMenk, 200.

 

ELİASHVİLİ

Bu Gürcü soyadı için belirgin bir kökene rastlanmadı. Bet Hatfutsot, Elia adına Gürcüce ‘oğlu’ karşılığı ‘shvili’ takısı eklenerek Elia’nın oğlu anlamında üretildiği tahmininde bulunmakta.

Kaynak: Hatfutsot/familynames.

.

.HANDELİ

Almanca karşılığı ‘ticaret’ olan ‘handel’ sözcüğünden türemiş bu soyadı bir meslek sıfatı olarak benimsenmiştir.

Kaynak: Guggenheimer**.

 

KARİYO - CARRİLLO

İspanyolca yalın anlamı ‘yanak’. Ancak daha çok, şişman bir kişinin yanağının aşağıya doğru sarkıp çenesini örten kısmını, gıdığını belirtmek için kullanılır. 

13. yüzyıldan beri rastlanan bu soyadının kaynağı belirsiz olup iki tekerlekli at arabası anlamında ‘carro’ sözcüğünden türemiş olduğu sanılmaktadır.

Kaynaklar:  Cambridge sözlüğü

 

MAYA

İbranice erkek özel adı Meir’in bir değişkeni olan Maya, Bet Hatfutsot kayıtlarına göre Fas kökenli bir soyadı olarak bilinir. İbranice ‘aydınlatan’ anlamında Yair ve Aramice ‘ışık’ anlamında Nehorai soyadlarıyla da ilintilidir. 

Coğrafi açıdan incelendiğinde, İspanya’nın kuzeyinde Navarra Özerk Bölgesi Bazian belediyesine bağlı bir beldenin adı Amaiur-Maya olduğu gibi Portekiz’in Morte bölgesinde Grande Porto belediyesine bağlı bir yöre Maia adını taşır.

Şemaya soyadının kısaltılmış şekli olabilmesi de bir başka olasılıktır.

Yurdumuzda Maya soyadına özellikle Silivri yöresinde rastlanırdı. Aile anılarına göre genelde Toledo’dan ayrılıp doğrudan veya dolaylı olarak Osmanlı’ya geldikleri anlatılırdı. Ancak diğer Silivrili Yahudi aileler gibi onlar da 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren ya İstanbul’a taşınmışlar veya Küba, Meksika, Peru, İsrail ve ABD’ye göç etmişlerdi. 

Kaynaklar:  Hatfutsot/familynames; Maya aile bireyleriyle görüşmeler.

 

REİSMANN

Almanca ‘reise’ sözcüğünün çevirisi ‘seyahat’ olduğuna göre bu Aşkenaz soyadı ‘gezgin kişi’ anlamına gelir.

Kaynak: Menk, 614; 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR