BAE Yahudi cemaatine, ikinci haham tayin edildi

BAE’deki iki Yahudi cemaatinden biri olan Emirlikler Yahudi Konseyinin (Jewish Council of Emirates-JCE) yaptığı açıklamaya göre, Dubai´nin küçük ama büyüyen Yahudi cemaatine ikinci tam zamanlı hahamı tayin edildi.

Dünya
21 Ekim 2020 Çarşamba

New York’ta yaşayan, Sefarad Yahudiliğin önde gelen haham ve bilim adamı olan Beyrut doğumlu Elie Abadie, topluluğun kıdemli hahamı olarak hizmet etmek için Körfez metropolüne taşınacak. Ülkenin en eski cemaati olan Emirlikler Yahudi Konseyi, yerel yetkililer tarafından tanınan tek cemaati.

Abadie yaptığı açıklamada “Köklerime, doğduğum yere, ilk konuştuğum dile, güzel gelenek ve göreneklerle büyüdüğüm evime dönüyor gibi hissediyorum” dedi.

Emirlikler Yahudi Konseyi, basın açıklamasında, Abadie'nin 1 Kasım'da göreve başlayacağını belirtti.

Emirlikler Yahudi Konseyinin, New York merkezli, yerleşik olmayan baş hahamı Yehuda Sarna “Emirliklerdeki Yahudi cemaati gerçek bir Rönesans insanından daha azını hak etmiyor, bir bilgin, bir haham ve bir öngörü ustası,” dedi. Sarna sözlerine “Abadie sadece yörenin bir yerlisi ve varlığı olma duygusuyla değil, aynı zamanda enternasyonalizm duygusuyla geliyor. Hem Arapça hem de diğer altı dilde akıcı konuşması onu tüm yöre için eşsiz bir kaynak olarak konumlandırıyor” diyerek devam etti.

Emirlikler Yahudi Konseyinin basın açıklamasına göre, ABD'de kalacak olan Sarna, Dubai cemaatini "global Yahudilere birleştirmeye, ayrıca Emirlik yetkilileri ve uluslararası paydaşlarla işbirliği yapmak için aralarında köprüler kurmaya" devam edecek.

Sarna bu hafta cemaate üyelerine, cemaatin ibadet için toplandıkları eve atıfta bulunarak “Haham Abadie, Mart 2019'da ülkenin ilk Tevrat parşömenini Villa'da tamamlamamıza öncülük ettiğinden beri cemaatimize yabancı değil,” diye bildirdi.

Günümüze kadar, Dubai'de sadece bir aktif haham yaşıyor ve çalışıyordu: Haham Levi Duchman, kendilerini BAE Yahudi Topluluğu (JCC) diye adlandıran bir cemaatin hahamı. Duchman, Hasidik Chabad (Habad) Lubavitch mezhebinin bir üyesi, ancak cemaati resmi bir Habad evi olarak listelenmemiş ve kendisi hareketin resmi bir temsilcisi olduğunu iddia etmiyor.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR