Netanyahu: “2.000 Etiyopyalı Yahudi’yi daha getiriyoruz”

İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu, cuma günü Etiyopyalı mevkidaşı Abiy Ahmed ile görüşmesine, 2 bin Etiyopyalı Yahudi’yi uçakla İsrail’e getirme planlarından söz etti.

Dünya
14 Ekim 2020 Çarşamba

Netanyahu konuyla ilgili paylaştığı tweet’inde "Yahudilerin İsrail’e göçünü devam ettirme taahhüdümüzün bir parçası olarak, Addis Ababa ve Gondar'dan yaklaşık 2 bin kişiyi derhal getirmeyi planladığımızı Başbakan Abiy'e bildirdim” dedi. Netanyahu ayrıca Abiy’nin yanıt olarak “Amaçlarının engelsiz ilerlemek olduğunu” ve “Aliyanın halklar arasındaki özel ilişkiyi sembolize ettiğini” söylediğini belirtti.

İsrail liderinin Twitter hesabında, "Etiyopya Başbakanı Ahmed, Başbakan Netanyahu'yu Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile yaptığı tarihi barış anlaşmalarından dolayı tebrik etti ve Başbakan Netanyahu'nun, başlattığı aliya harekâtının olumlu sonuçları yalnızca gelecek nesiller tarafından anlaşılabilecek tarihi bir hamleye öncülük ettiğini söyledi" ifadeleri yer aldı.

Geçtiğimiz yıllarda Netanyahu, Etiyopya'daki Yahudi cemaatinin geri kalanını İsrail'e getirme sözü vermişti.

Hâlâ Afrika ülkesinde ikamet eden 13 bin Etiyopyalı Yahudi’nin çoğu, İsrail'e taşınmak istiyor. Birçoğunun İsrail’de akrabası yaşıyor.

İsrail, çoğunluğu 1980'lerde ve 1990'larda İsrail'e göç eden 145 binden fazla Etiyopya kökenli Yahudi'ye ev sahipliği yapıyor.

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR