Brooklyn’de, ultra-Ortodoks Yahudiler karantinaya direniyor

Borough Park sakinleri, vaka oranlarının yüksek olduğu New York bölgelerindeki kısıtlamalara rağmen dini toplantılarını yapma sözü veriyor ve Trump´ı desteklediği için kendilerine ayırımcılık yaptıkları iddiasıyla Vali Cuomo ve Belediye Başkanı De Blasio´yu suçluyor.

Dünya
14 Ekim 2020 Çarşamba

Cuma günü Brooklyn'de ultra-Ortodoks Yahudilerin yaşadığı bir bölgede, cemaat üyeleri bayramı kutladıkları sırada, yükselen korona virüsü endişeleri nedeniyle yönetimin ibadetlerini kısıtlama girişimlerine karşı gelme sözü verdiler.

New York Valisi Andrew Cuomo'nun ikinci bir COVID-19 dalgasını durdurmak için mahalleyi kısmen kapattığını açıklamasının ardından, Borough Park’da Hasidik Yahudilerin düzenledikleri öfkeli protestolar görüldü.

Sağcı kesimin gösterileri körüklemesi ve Ortodoks Yahudilerin ABD Başkanı Donald Trump'a verdikleri destek nedeniyle, Demokrat Vali tarafından kendilerinin hedef alındıklarını iddia etmesi, tartışmayı siyasi bir hale dönüştü.

Valilik kararına göre sinagog ve diğer ibadethanelerde en fazla on kişi olmasına izin verildi. Ayrıca zorunlu olmayan mağaza ve işyerleri kapatıldı. Cuomo’un bu kararının Sukot Bayramının da son günü olan cuma gününe denk gelmesiyle ibadet edenler direnişe geçti.

Anshei Sfard Ortodoks Sinagogunun önünde yapılan gösteride, soyadını gizleyen Moses adlı gösterici “Tüm hayatımızın dua etmeye ve Tora’yı çalışmaya dayandığını anlamıyor. Yapmamız gerekeni yapıyoruz” dedi.

Salı gecesi, göstericilerin ateş yaktığı ve "Yahudilerin Hayatı Önemlidir" sloganları attığı 13. Cadde'nin birkaç blok ötesinde, 50’li yaşlardaki Abraham, cemaatin dini okullar ve ibadet yerlerini açık tutacağını söyledi.

Pozitif vaka sayısının yüzde 3 eşiğinin üzerine çıkmasının ardından, Brooklyn’in büyük bir kısmını oluşturan Borough Park bölgesi, Cuomo tarafından "kırmızı bölge" olarak sınıflandırılmıştı. Vali Cuomo’nun bu kararı, Belediye Başkanı Bill de Blasio tarafından desteklendi.

Hükümet istatistiklerine göre, perşembe günü şehir genelinde pozitif test oranı yüzde 1,16 iken Borough Park‘da pozitif test oranı yüzde 8,7 çıktı. Yüksek oranların kaydedildiği mahallelerin çoğu, yakın zamanda Roş Aşana ve Kipur nedeniyle birçok kutlama düzenleyen Ortodoks Yahudi topluluklarının yaşadığı yerleri içeriyor. Cuomo, virüsün yayılmasını durdurmak için bu kapatmaların gerekli olduğunu belirtti. Bu artışın suçlusu olarak sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesini gösterdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR