‘Elveda Vatanım’ın yazarı ülkesini terk etmek istiyor

70’li yılların unutulmaz şarkısı ‘Adieu mon Pays / Elveda Vatanım’ın yazarı Enrico Macias, 2022 seçimlerini aşırı sağcı Le Pen’in kazanması durumunda Fransa’yı terk edeceğini belirtti.

Dünya 1 yorum
13 Ekim 2020 Salı

82 yaşındaki Enrico Macias doğup büyüdüğü Cezayir’i sırf Yahudi olduğu için terk etmek zorunda kalmış, Fransa’ya gelirken gemide bestelediği ‘Adieu mon Pays’de, ülkesini dostlarını terk etmenin ne demek olduğunu anlatmıştı.

Enrico Macias’ın bu çıkışına aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi Lideri Le Pen’in Twitter’dan tepkisi ise antisemit bir söylem taşıyordu. Le Pen, “İşte bize oy vermek için iyi bir sebep daha” yazarak paylaşımına göz kırpan bir emoji de ekledi. 

Le Pen’in sosyal medya paylaşımı Fransa Öğrenci Birlikleri tarafından antisemit bir davranış olarak değerlendirildi ve kınandı. 

Le Pen ile Fransa Yahudi Cemaatinin Cezayir asıllı dünyaca ünlü sanatçısı arasındaki diyalog Macias’ın Radio J’ye verdiği bir demeçle başladı. Macias Pazar günü demecinde, “Eğer Le Pen kazanırsa ben burada kalmıyorum. Tam olarak nereye giderim şu anda bilemiyorum ama büyük ihtimalle İsrail olur” demişti 

Ulusal Cephe Partisi, Soykırım inkarcısı olarak bilinen radikal görüşlü Jean-Marie Le Pen tarafından kuruldu. Bugün partinin liderliğini kızı Marine Le Pen yapıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR