Filistinli mülteci Sefarad kanunuyla nasıl İspanyol oldu?

Dubai doğumlu, babası Filistinli, annesi Lübnanlı Heba Nabil Iskandarani, birçok ülkenin kimliğini alacak bir potansiyele sahipti ancak seyahat etmek için bir pasaportu yoktu.

Dünya
25 Eylül 2020 Cuma

Birmingham Üniversitesi’nde  mimarlık asistanı olan 26 yaşındaki Iskandarani, hayatı boyunca ülkesi olmayan bir dünya vatandaşı olarak yaşamıştı.

Iskandarani’nin şimdiye kadar sadece Lübnan Devleti’nin kendisine verdiği bir seyahat belgesi vardı ve üstünde “Filistinli Mülteci” olduğu yazıyordu.  

Ancak genç Iskandarani bir gün Filistinli babasının İspanya’ya  kadar uzanan Yahudi kökleri olduğunu keşfetti ve İspanyol vatandaşlığına başvurdu.   Iskandarani de böylece İspanya’nın 500 yıl evvel ülkeden kovduğu Yahudilerin, günümüzdeki nesilleri  için çıkardığı kanundan faydalanıp hayatının ilk ve AB Birliği pasaportuna sahip oldu. 

İspanya’dan sonra Portekiz de geçmişleri ile yüzleşmek adına, engizisyon yıllarında  İber Yarımadasından kovulmuş Yahudi vatandaşlarının nesillerine pasaport  vermek için 2015’te benzer bir kanun çıkarmıştı.  

JTA yayın kuruluşuna konu hakkında konuşan Filistinli Mülteci Iskandarani artık resmen mülteci değil, bir ülkesi olduğunu belirtti.   Iskandarani yeni  pasaportunun iki sorununu çözdüğünü belirtiyor, birincisi, kim olduğu konusunda artık başkalarının, sorduğu sorulara  cevap verebilecek ve kendini daha iyi hissedecek, ikincisi ise seyahat etmesi gerektiğinde bir çok bürokratik engeli artık kolayca aşabilecek.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR