Nazilerle savaşan FBI ajanı Yahudi boksörün hayatı film oluyor

Leslie K. Barry’nin yakında piyasaya çıkacak ve Yahudi bir boksörün, Yahudi mafyası ile FBI’a katılıp birlikte çalışarak ABD’deki Nazilere karşı savaş verdiğini anlattığı romanı ‘Newark Minutemen’, yakında beyaz perdeye gelecek.

Dünya
23 Eylül 2020 Çarşamba

Kitabın sinemaya uyarlanacağı haberi, kitap piyasaya çıkmadan iki hafta önce duyuruldu. 6 Ekim tarihinde yayınlanacak roman kurgu olarak nitelendirilse de aslen romanda, II. Dünya Savaşı’na yakın yıllarda, ABD’de bir Nazi partisinin yükselmesine engel olma konusunda aktif olarak görev almış Amerikalı Yahudi boksörlerin gerçek hikâyesi anlatılıyor. Bu adamlar ‘Newark Minutemen’ olarak tanınıyorlardı. 

New Jersey’deki yerel haber ajansının bildirdiğine göre hikâye Barry’nin öz amcası ve 1930’lu yıllarda gerçekten de ‘Newark Minutemen’den olan Harry’den ilham alarak yazıldı. Harry, diğerleri gibi, Abner ‘Longie’ Zwillman tarafından bulunmuş ve FBI ile işbirliği içinde çalışmak üzere gönderilmişti. Zwillman, ‘New Jersey’nin Al Capone’u olarak anılan Yahudi bir mafya babasıydı.

Hikâyeyi yazarken Barry, amcasını tanıyan aile üyelerine bolca danışmış. Yine de asıl bilgileri kendi annesinin doksanıncı yaş gününde, ailenin önemli kısmı bir araya geldiğinde, toparlamış. 

Barry’nin kitabının piyasaya çıkmasından hemen önce, Newark Halk Kütüphanesinin düzenlediği canlı sanal sohbette konuşan yazar, küçükken Harry’nin eve yara bere içinde geldiğini, annesi Harry’ye nereden geldiğini sorduğunda ise adamın, “Nazilere dayak atmaktan geliyorum,” diye cevap verdiğini hatırladığını söyledi. Barry, araştırma sürecinde FBI’ın konuyla ilgili dosyalarını da özel izinler alarak inceledi. 

Raporlar ve dosyalardakileri ailesinin anlattıkları ile birleştirince elindeki hikayeye son derece detaylı şekilde hakim olan Barry, böylece Büyük Buhran döneminde Hitler’in Avrupa’da güç kazandığı dönemde, Amerika’da da gölge bir Nazi partisi kurulmasını engelleme amacıyla gizli görev ile ajanlık yapan Yahudi bir boksörün hikayesini yazmış.

Kitap gerçek olayları birebir yansıtmaktansa, gerçek olaylardan esinlenmiş olarak yazılmış ve ABD tarihinde Nazizm’in yerinden bahsetmiş. Günümüzde pek çok Amerikalının da olduğu gibi Barry, 1930’lu yıllarda ABD’de var olan Nazi kültürü ve varlığından tamamen bihabermiş ve bununla ilgili yeterli bilgiye sahip olabilmek için o dönemki Amerikan sosyal hayatını ve gerçeğini derinlemesine araştırmış. 

Filmin yapımcıları John Niven ve Nick Ball, tarihin bu unutulmaya yüz tutmuş kısmını filme çekerek Barry’nin kitabını senaryolaştırmaya başladılar.

Diğer yapımcılardan Leo Pearlman, sektörün en saygıdeğer dergilerinden Variety’ye konuşarak, “Newark Minutemen savaş, boks ve mafya üzerine, Casablanca ve Titanic kadar kuvvetli, müthiş bir aşk hikâyesiyle bezenmiş, destansı bir hikâye. Bu hikâye anlatıldığı her zaman büyük ses getirirdi ama özellikle içinde bulunduğumuz bu zamanda, geçmişten alabileceğimiz dersler göz önüne alındığında, bu filmi herkesin görmesi gerekiyor” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR