En etkili Yahudiler’ arasında birinci ‘arabulucular’ oldu

İsrail’in önde gelen yayın kuruluşlarından Jerusalem Post Gazetesi, yılın en etkili Yahudi isimlerini belirledi. İlk sırada barış anlaşmasının gerçekleşmesini sağlayanlar yer alıyor.

Dünya
23 Eylül 2020 Çarşamba

Jerusalem Post’un ‘yılın en etkili isimleri’ listesinde ABD Başkanı Trump'ın öncülüğünde, İsrail'le Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasındaki ilişkilerin normalleşmesinde katkı sağlayanlar ilk sırada yer aldı. ‘Arabulucular’ başlığı altında, Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, ABD Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Avi Berkowitz, Mossad Başkanı Yossi Cohen ve İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Ron Dermer yer aldı.

İkinci sırayı da aşı araştırmalarında önemli başarıları bulunan Alexander Gintsburg (Gamaleya-Rusya), Shmuel Shapira (İsrail Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü) ve Tal Zaks (Moderna) paylaştı. Söz konusu üç isim, farklı ülkelerde, farklı firma veya kurumlarda COVID aşısını geliştirme konusunda çalışmalar yürütüyor.

Listenin üçüncü sırasında ise hükümeti uzun süren pazarlıkların ardından kuran İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve koalisyon ortağı Benny Gantz yer aldı. İki isim, ‘Başbakanlar’ başlığı altında üçüncülüğü paylaştı. İsrail muhalefet liderleri Naftali Bennett ve Yair Lapid sekizinci sırada yer alırken, Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder ise, Diaspora lideri olarak listenin dokuzuncu sırasında yer aldı.

Listede, ABD Başkanı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden’ın kampanya ekibinde yer alan isimler, İsrail’in Hollywood’da yükselen yeni yıldızları, kadın hakları savunucuları, İsrail’in ilk kadın F35 pilotu, antisemitizmle mücadele edenler, COVID savaşçıları gibi birçok farklı kategoride yaptığı başarılı işlerle ismini duyuran kişiler yer aldı.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR