Sosyal medyada Holokost duyarsızlığı

Sosyal medya platformu TikTok’ta gençler Soykırım kurbanlarını taklit ediyor. Auschwitz Müzesi bu yeni trendi hem kırıcı hem de saldırgan bulduğunu söylerken bir yandan da ‘eğitimsel bir meydan okuma’ olarak görüyor.

Kültür
9 Eylül 2020 Çarşamba

TikTok videolarında sahne makyajı yaparak ve yüzlerini kontürle iyice zayıflatarak kendilerini toplama kampında acı çeken Yahudiler gibi gösteren gençler değişik senaryolar oynuyor. Bir videoda Tanrı onlara “Cennete neden bu kadar erken geldin?” diye sorarken, bir başkasında bir Nazi subayının yüzlerini tutarak onları tartakladığı görülüyor.

Auschwitz-Birkenau Müzesi Twitter’da yaptığı açıklamada söz konusu ‘kurban trendi’nin kırıcı ve saldırgan olduğunu belirtti. Açıklama, “Bazı videolar tehlikeli bir biçimde tarihi önemsizleştirmenin sınırına yakın, hatta bazıları sınırı aştı. Ancak bu konuyu gençleri utandırmak ya da onlara saldırmak için tartışmayalım. Gençlerin bu videoları çekerkenki motivasyonları birbirinden çeşitli. Bunu bir eğitimsel meydan okuma gibi görmeliyiz” şeklinde devam etti.  

Daha geniş bir beyanında ise Müze şöyle devam etti: “Videoların bazıları kurbanları anmıyor, yalnızca çevrimiçi bir trendin parçası olmak için çekilmiş. Bu çok acı veriyor. Fakat bazı videolarda da gençlerin motivasyonlarının şahsi duygularını ifade etmek ve kurbanları anmak olduğunu görüyoruz.”

Müze, her sosyal medya hareketinin Holokost’u anmak için uygun olmadığını belirterek sürekli duyarlılık oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Açıklama, “Sosyal medyada, antisemitizmi ve nefreti teşvik eden algoritmalar veya Holokost’u inkar eden içerikler gibi çok daha ölçüyü aşan meseleler var” şeklinde son buldu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR