İsrail’den bir daha savunmasız yakalanmamak için laboratuvar

İsrail ulusal güvenlik ve araştırma kurumu MAFAT, gelecekte COVID-19 gibi bir virüsün tehdit oluşturmaması için özel bir biyoloji laboratuvarı kuruyor.

Dünya
8 Eylül 2020 Salı

MAFAT Direktörü Nadav Cohen konu ile ilgili olarak basına şunları belirtti: “Çok özel imkanlara sahip yüksek güvenlik ile korunan bir tesis kuracağız. Araştırmacılar bu laboratuvarda canlı COVID-19 virüsü örnekleri ile testler yapabilecek, virüsün değişik ortamlardaki reaksiyonlarını gözlemleyebilecek.”

MAFAT’ın kuracağı 1,2 milyon dolara mal olacak tesisin finansmanı savunma ve maliye bakanlıklarıyla İbrani Üniversitesi fonları ile karşılanacak. Laboratuvar kompleksi, İsrail’in bilimsel savunma gücü olarak Savunma Bakanlığına bağlı olacak.

Laboratuvar tesisleri normal açık hava basıncından daha düşük bir atmosfere sahip olacak, böylece tüm güvenlik önlemlerine ek olarak virüslerin dışarıya sızma riski sıfıra yakın olacak.

İbrani Üniversitesi Profesörü Re’m Sari, dünyada çoğu araştırmanın ölü COVID-19 virüsü örnekleri ile yapıldığını, kurulacak tesisin canlı virüsle deney yapmaya imkan sağlayacağını belirtti. Canlı virüsle deney yapmak için tesisin güvenlik standartlarının uluslararası normlara göre, BSL-3 veya BSL-4 standartlarında olması gerekiyor. BSL-4 standardına sahip laboratuvarlar ise sadece Rusya ve ABD’de bulunuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR