Suudi Baş İmam: “İsrail ile barış yapmalı, Yahudilere saygı duymalıyız”

Suudi Arabistan’ın en büyük imamlarından Abdül Rahman El Sudais, Mekke’nin Büyük Camisinde verdiği vaazda, Müslümanların Yahudilere saygı duyması gerektiğini ve ülkesinin İsrail ile normalleşme anlaşması yapmasını istedi.

Dünya
7 Eylül 2020 Pazartesi

Cumartesi günü El Arabi gazetesinde çıkan habere göre, İmam El Sudais vaazında, konuyu BAE-İsrail normalleşmesine getirdi ve Peygamber’in Yahudilerle olan ilişkilerini anlattı.

Sudais, cemaate  Hz.Muhammed’in Mekke’de yaşarken, özellikle Yahudilerle nasıl diyalog kurduğundan ve diğer inanç sahipleri ile nasıl geçindiğinden bahsetti. Sudais konuşmasında tüm Müslümanlara çağrı yaparak, inançlara tolerans gösterilmesi ve Yahudilere saygı duyulması gerektiğini belirtti.

İmam Sudais’in sözleri Arap basını tarafından, Suudi Arabistan ve diğer Müslüman ülkelerin İsrail ile barış yapılması için bir fetva olarak nitelendirildi. Müslüman aliminin sözlerinin, İsrail’in EL-AL Havayollarının tarihi uçuşla BAE’ye inmesi ve Suudi Arabistan’ın hava sahasını İsrail uçaklarına açmasından sonra gelmesi dikkat çekiyor.

 

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR