BAE Prensi İsrail’i ziyaret etmek istiyor

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed, her yönü ile kalıcı bir barış için Kudüs’ü ziyaret etmek istiyor.

Dünya
7 Eylül 2020 Pazartesi

Ziyaret isteği, BAE’nin Savunma ve Dış ilişkiler Komitesi üyesi Dr. Ali Rashid al Nuaimi  tarafından All Arab News kanalında dile getirildi. Dr. Nuaimi, Veliaht Prens Bin Zayed’in yapacağı böyle bir ziyaretin, tarihi barış anlaşmasının Ortadoğu’da yarattığı havayı daha da perçinleyeceğini, uzun vadeli sıcak ilişkilerin yolunu açacağını vurguladı. Dr. Nuaimi şöyle konuştu: “Prensimiz ve liderimiz vizyon sahibi biridir. O kimsenin cesaret edemediği bir adımı attı. İnanıyor ki, biz bir ülke olarak bu bölgede ve dünyada, ırkçılığı yok etmede görev üstlenmeliyiz. Bunu başarmak için de gerçek barışı isteyen  bir ortak bulup işbirliği yapmalı. Eğer bu bölgede barışı sağlarsak İsrail ile de barış yapması çok daha kolay olacak. Biz ilk adımı attık dünyaya mesajımız budur. Biz İsrail ile politik bir denge için anlaşma imzalamadık, bu devletler arasında sadece bir anlaşma değil, bu birlikte var olma anlaşması, iki halkın anlaşması.”

Dr. Nuaimi’nin “Politik bir denge, devletlerin anlaşması” ifadelerinden kastı, Mısır ve Ürdün. BAE, İsrail ile barış yapan üçüncü Arap ülkesi olarak, Ürdün ve Mısır’ın yaptığından fazlasını yapmak istiyor. Ürdün ve Mısır yıllardır İsrail ile barış içinde olmasına rağmen, barışın halklara indiği söylenemez. Her iki ülkede de geniş toplumda İsrail aleyhtarlığı yaygın durumda.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR