ABD, İsrail - Bahreyn normalleşme süreci için yardıma hazır

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun geçtiğimiz hafta Bahreyn’e yaptığı ziyaret esnasında üst düzey bir hükümet yetkilisi ABD’nin, İsrail ile Bahreyn arasındaki normalleşme sürecine yardıma hazır olduğunu açıkladı.

Dünya
2 Eylül 2020 Çarşamba

Mike Pompeo, 13 Ağustos’ta İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerin normalleştiğinin açıklanmasının ardından, Kudüs, Sudan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirliklerini kapsayan Ortadoğu turuna çıktı. Bahreyn’e vardığında Pompeo, anlaşmaların ivmesini korumanın hayati olduğunu vurguladı.

ABD ve İsrail daha çok Arap ülkesini Birleşik Arap Emirliklerinin yolundan gitmesi için ikna etmeye çalıştıklarını açıkladılar. İsrail istihbarat başkanı Bahreyn’in bu anlamda uygun bir aday olabileceğini ifade etti. Ortadoğu turuna katılan yetkili, “Birleşik Arap Emirliklerinin kararı bölgede hem Bahreyn’in hem de ardından diğer Arap ülkelerinin de katılabileceği uygun bir iklim yarattı” açıklamasında bulundu.

Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail normalleşmesi açıklandıktan hemen sonra söz konusu açıklamayı onayladığını ve barış şansını arttırdığını ifade etti.

Küçük bir ada devleti olan Bahreyn ABD’nin beşinci filosuna, ABD Deniz Kuvvetleri Merkezine ve İngiliz Deniz Kuvvetleri Destek bölümüne ev sahipliği yapıyor. Bölgedeki birçok tanker saldırısının ardından, 2019’da kurulan ve Körfez’de ticari deniz nakliyatının korunmasını sağlayan Uluslararası Denizcilik Güvenlik Birimi de Bahreyn’de üslenmiş durumda. Veliaht Prens Selman bin Hamad el Halife, ABD’nin İsrail, BAE arasındaki anlaşma için çabasından memnun olduğunu söylerken Filistin-İsrail çatışmasının sonlandırılarak adil bir barışı sağlayacak her türlü çabanın öneminin altını çizdi.

Pompeo, Veliaht Prens ile görüşmesinin ardından Twitter’da prens ile bölge barışını, Körfez ülkelerinin birliğini ve istikrarı konuştuklarını paylaştı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR