“Diğer Arap ülkelerinin de İsrail ile ilişkileri normalleştireceğinden umutluyum”

İsrail ile diğer Arap ülkeleri arasında normalleşme görüşmelerini teşvik için Ortadoğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu konuda umutlu olduğunu belirtti.

Dünya
26 Ağustos 2020 Çarşamba

Turunun ilk durağında İsrail’e giden Pompeo, İsrail Başbakanı Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Amerikalı Bakan, "Diğer Arap ülkelerinin de ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasına katılacağından umutluyum" dedi. Başbakan Netanyahu da başka Arap ülkelerinin de İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varabileceği konusunda ümitli olduğunu ve yakın bir gelecekte ‘güzel haber’ verebileceklerini belirterek, bir başka Arap ülkesinin daha İsrail’i tanıyabileceğini ima etti.

Basın açıklamasında gündeme gelen bir başka konu ise ABD yönetiminin BAE'ye F-35 satıp satmayacağı konusuydu. Netanyahu, BAE ile varılan anlaşmanın, bu ülkeye satılacak silahlara konulan vetonun kaldırılmasını içermediğini dile getirerek, "BAE ile herhangi silah anlaşması yapıldı mı bilmiyorum ama bizim pozisyonumuz değişmedi" diyerek Abu Dabi'ye F-35 satışına karşı olduklarını ifade etti.

Pompeo ise BAE'ye F-35 satışına açık kapı bırakarak, “ABD’nin (İsrail’in) niteliksel askeri üstünlüğüne ilişkin yasal bir zorunluluğu var ve buna uymaya devam edeceğiz. Ancak BAE ile de 20 yıldan fazla güvenlik ilişkimiz bulunuyor, askeri yardım yaptık. İran tehdidine karşı halkını koruması için BAE'ye ihtiyaç duyduğu ekipmanların sağlanması sürecini gözden geçirmeye devam edeceğiz. Bunu İsrail'e verdiğimiz sözü koruyarak yerine getireceğiz” dedi.

Mike Pompeo, İsrail'in ardından Sudan, BAE ve Bahreyn'i ziyaret edecek.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR