Beyaz perdede ikinci aşk, ikinci dans…

‘Dirty Dancing’in devam filmi kesinleşti

Selin KANDİYOTİ Kültür
12 Ağustos 2020 Çarşamba

Dirty Dancing (İlk Aşk, İlk Dans) filminin devamı niteliğindeki film hayranlarının beklediği gibi romantik ve nostaljik bir dokuda olacak. Frances ‘Baby’ Houseman karakterine can veren Jennifer Grey projede yapımcılığı üstlenmesinin yanında ekranda da boy gösterecek.

 

 

Dirty Dancing filminin tüm telif haklarını elinde bulunduran Lionsgate Yapım Şirketinin CEO’su Jon Feltheimer resmi duyurusunda devam filminin romantik ve nostaljik olacağını, hayranlarının beklentilerini karşılayacağını belirtti. Filmin yönetmenliğini Snatch, Warm Bodies, Long Shot ve The Night Before komedi filmleriyle tanınan yönetmen Jonathan Levine üstlenecek.

Klasik film 1963’te geçerken devam filmi 1990’larda geçiyor. Catskills Dağlarındaki ünlü Grossinger’s tatil köyü gerçek hayatta popülerliğini yitirip yıkıldığından dolayı bu defa filmde mekân olarak seçilmedi. Filmin henüz nerede geçeceği belirsizliğini koruyor.

Patrick Swayze, 2009’da pankreas kanserinden yaşamını yitirdiği için ikonik, yakışıklı dansçı Johnny rolüne hayat veremeyecek. Fakat 60 yaşına giren Jennifer Grey olgunluğu ve en az eskisi kadar göz alıcılığı ile ‘Baby’ rolüyle yeniden dans pistinde olacak. 

Sinema tarihinin ‘en Yahudi’ filmi

 

Film, karakterlerinin ve oyuncularının kökenlerinden, Catskills’deki tatil köyüne ve akılda kalan film müziklerine kadar sayısız Yahudi unsur barındırıyor. 

 

1920’lerden 1980’lere kadar Catskills Dağları yaz aylarında Yahudi ailelerin New York şehrinin sıcağından ve keşmekeşinden kaçtıkları bir buluşma noktası oldu. Filmde adı Kellerman’s olarak geçen tatil köyü Grossinger’s Resort’tan esinlenildi. 1986’da yıkılan bu tatil köyünün yeniden açılacağı söylentileri dolaşıyor. 1987’de çekilen filmde mekân olarak Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerinde bulunan göl kenarı tesisleri kullanıldı. 

Başroldeki Baby karakterine can veren Jennifer Grey Yahudi. Daha önce 80’li yılların başka bir klasiği olan ‘Ferris Bueller’s Day Off’ filminde başrolü oynayan Grey seneler boyu yaptırdığı burun estetik ameliyatlarıyla söz konusu filmden bugüne ne kadar değiştiği ile ilgili şakalar yapmaktan geri kalmıyor.

 

 

Jennifer Grey bu filmde başrolü paylaştığı Yahudi aktör, Matthew Broderick ile nişanlanmıştı. Broderick’in şimdiki eşi ise ünlü oyuncu ve ayakkabı tasarımcısı Yahudi asıllı Sarah Jessica Parker. Parker da Dirty Dancing’in seçmelerine Baby rolü için başvurmuş ama rolü Patrick Swayze ile kimyası çok daha fazla tutan Grey’e kaptırmıştı. 

 

Grey 2001’de kendini ‘kabileden biri’ olarak gören ancak Yahudi olmayan Phil Coulson ile evlendi. Çiftin Stella adında bir kızları var.

Grey’in babası, efsanevi Yahudi oyuncu, şarkıcı ve yönetmen Joel Grey’in rol aldığı Broadway müzikali ‘Goodtime Charlie’de dansçılardan biri Patrick Swayze idi. Cabaret adlı filmde Emcee rolüyle bilinen aktör, Yidiş dilinde ‘Romania Romania’ adında bir şarkı çıkarmıştı. Yakın geçmişte Grey, Yidiş dilinde ‘Damdaki Kemancı’ tiyatrosunu yönetti. 

 

 

Dirty Dancing filminde Houseman ailesinin veya tatil köyündeki diğer ailelerin Yahudi kimliği açıkça belirtilmese de Swayze, ‘Baby’ karakterinin Yahudi oluşundan bir röportajında şu sözleriyle değinmişti: “Film şahane ve sevimli küçük bir Yahudi kızın kalbinin temizliği sayesinde yakışıklı erkeği kapmasını anlatıyor.” 

Baby’nin babası Dr.Houseman’ı Alman Yahudi’si göçmen bir babadan gelen Jerry Orbachcanlandırdı. Orbach, ‘Law and Order’ dizisinde Detektif Lennie Briscoe rolüyle tanınıyor.

 

Filmin yapımcısı ve yazarı Yahudi kökenli Eleanor Bergstein, Catskills’deki kendi tecrübelerden yola çıkarak filmi yazdığını belirtmişti. Gençken tatil köyünde mambo ve çaça yaparak şampanya yarışlarını kazandığını, lisedeyken filmdeki gibi ateşli danslar yaptığını, ayrıca çocukluğunda ‘Baby’ lakabıyla çağrıldığını söylemişti.

Johnny’nin filmde asıl dans partneri Penny karakteri için tatil köyünde 1954-1986 yılları arasında dans öğretmenliği yapan Yahudi Jackie Horner’dan esinlenilmiş. Horner, aynı tatil köyünde animatörlük yapan Simon Goldstein ile 52 yıl boyunca evli kaldı. Horner bu yıl 87 yaşında hayatını kaybetti. 

Filmin kötü karakteri, Penny’yi hamile bırakan Robbie karakterini yine Yahudi bir oyuncu olan Max (Michael) Cantor canlandırmıştı. Cantor aşırı dozdan, 1991 yılında, 32 yaşındayken hayatını kaybetmişti. 

2004 yapımı ‘Dirty Dancing 2: Havana Nights’ filmi 1958’de Küba Devriminden önce Havana’da geçiyordu ve klasik filmin öncesini anlatıyordu. Filmin başrolünde oynayan Yahudi aktris Romola Garai, Macar Yahudi’si olan baba tarafının neredeyse tümünü Holokost’ta kaybetti.  

 

Filmin unutulmaz şarkıları

Filmin açılışında çalan ve Ronettes grubu tarafından seslendirilen ‘Be my Baby’ şarkısı üç Yahudi şarkı yazarı tarafından yaratıldı: Bronx’lu Phil Spector ile Brooklyn’den birbirleriyle evli olan Jon Barry ve Ellie Greenwich.

Ünlü slow parça ‘Hungry Eyes’ ise Yahudi Rus göçmeni olan Eric Carmen tarafından seslendirildi. Filmde bu şarkı Swayze’nin oynadığı Johnny’nin Baby’e gösteri dansını öğretirken Baby’nin kolunun altından huylandığı sahnede çalıyordu.

 

Ne zaman çalsa herkesin ikonik kaldırma sahnesini canlandırmayı denediği (‘I’ve Had) The Time of My Life’ şarkısının ortak yazarı ise Yahudi şarkı yazarı Donald Markowitz. Şarkı, Oscar Ödülüne layık görülmüştü. 

Kaynak: https://www.kveller.com/18-jewish-facts-about-dirty-dancing-you-should-know/

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR