Yahudi olduğunu bilmeyen Yahudiler

Sefarad Yahudiliği hakkında araştırmalar yapan Union Safaradi Mundial kurumundan Dr. Mordeedhai Nelken tarafından yapılan araştırmaya göre bugün Yahudi isimleri, soyadları olmayan binlerce kişinin de soyu aslında İspanya’dan 528 yıl evvel kovulan Sefaradlardan geliyor.

Dünya 3 yorum
10 Ağustos 2020 Pazartesi

Bugün çoğu Hıristiyan kültürüyle yetişmiş ve bilinen klasik Sefarad soyadlarını taşımayan bu kişiler aslında Yahudi kökenli.

Prof. Nelken’in araştırmasına göre Castro, Acosta, Silva, Navarro gibi isim ve soyadlarını taşıyan bu kişilerin çoğu da Sefarad Yahudi’si kökenli. Araştırma bu kişilerin bugünkü soyadlarının kökenini farklı kaynaklardan araştırarak söz konusu sonuca ulaştı.  Aradan geçen 500 yıldan fazla zaman içinde bu aileler etraftaki geniş topluma entegre olarak asimile olmuş ve soyadları değiştirilmiş.

Buna ek olarak İspanya’da Engizisyon yüzünden Yahudiler kovulmadan önce de birçok Yahudi aile, Hıristiyan isimleri kullanıyormuş.  Dolayısı ile günümüzde İber Yarımadasında yaşayan veya kökeni bu topraklar olan binlerce kişi Yahudi kökeninden bihaber…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR