Twitter, Ayetullah Ali Hamaney’in “İsrail halkı yok edilmeli” paylaşımını ırkçılık saymadı

ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Tweetlerini şiddeti çağrıştırdığı için yayın politikasına aykırı bulan Twitter’ın, İran Lideri Ayetullah Hamaney’in “İsrail halkı katledilmeli… İsrail bir kanser tümörü gibi Ortadoğu’dan kökünden sökülüp atılmalı.” Tweetlerine anlayış gösterdi.

Dünya
31 Temmuz 2020 Cuma

 Twitter’in  bu kararı  İsrailli liderleri şoke etti. Dış İlişkiler Komitesi adına açıklama yapan İsrailli Bakan Farkash Hacohen, Twitter’in provokasyonlara alet olduğunu belirterek, “İsrail halkının yok edilmesi” çağrısının derhal Twitter’dan çıkarılmasını istedi. 

Ancak İsrailli yetkililerin çağrıları Twitter’in çifte standartlı politikasını etkilemedi. 

Çarşamba günü basına bir açıklama yapan Twitter’in, Kuzey Ülkeleri ve İsrail’den sorumlu Müdürü Ylwa Pettersson, Knesset Komitesi’ne yaptığı cevabi açıklamasında, Hamaney’in “İsrail’in yok edilmesi” çağrısının şirketin nefret söylemi politikası ve kurallarına aykırı bir öğe taşımadığını belirtti.

Pettersson söz konusu çağrıları askeri bir tehdit olarak değerlendirdiklerini, böyle yorum ve ifadelerin politikacılar tarafından sık sık kullanıldığını belirtti.

Twitter’ın bu yaklaşımı Uluslararası İnsan Hakları Avukatı Arsen Ostrovsky ve ABD’nin eski BM Temsilcisi Niki Halley tarafından da eleştirildi.

 

 

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR