Dubai’nin ilk kaşer restoranı

Körfez ülkeleri ile İsrail arasındaki yakınlaşma sürerken Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde ilk kaşer restoran açıldı.

Kültür
28 Temmuz 2020 Salı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yayın yapan Batı yanlısı El-Arabiya gazetesinin ilk duyurduğu habere göre Dubai’de ülkenin ilk kaşer restoranı Dubai’de uzun senelerdir yaşayan İsrailli Elli Kriel tarafından açıldı.

Geçtiğimiz yılın ‘Hoşgörü Yılı’ ilan edilmesi ile BAE’de dinler arası çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu vesile ile ülkeye gelecek Yahudi liderlerin kaşer yemek taleplerinin artması ile bir süredir bu isteklere gayri-resmi olarak destek veren Elli Kriel fırsatı değerlendirme kararı aldı.

Kriel, kaşer yemek konusunda sertifika alarak catering servisi veren şirketi Elli’s Kosher Kitchen’ı, 2019’da Hoşgörü Yılı ilanından iki ay sonra kurdu.

El-Arabiya gazetesine röportaj veren Elli Kriel, “Daha fazlasını gerçekleştirecek bir fırsat doğduğunu gördüm ve kendimi maceracı hissettiğim bir anda risk almaya karar verdim” diyerek 2019 Şubat’ında Elli’s Kosher Kitchen adlı yemek servisi şirketini nasıl açtığını anlattı.

Kriel’e göre 2019 senesinde gerçekleşen iki olay daha bu kararın yerinde olduğunu gösterdi:

Mayıs ayında New York Üniversitesinde din görevlisi olan Haham Yehuda Sarna, BAE’nin ilk baş hahamı olarak göreve getirildi. Eylül ayında da BAE başkenti Abu Dabi’de hem sinagog hem kilise hem de cami ihtiva edecek bir dinler arası merkezin inşaatına başlandı.

Elli Kriel, Sefarad kökenli, Güney Afrikalı bir Yahudi olarak yedi yıl önce Birleşik Arap Emirliklerine taşınarak buradaki 200 kişilik küçük Yahudi cemaatinin bir parçası oldu.

 

 

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR