Henry Ford ve bugünkü Yahudi nefreti

Dünyada ilk defa seri üretimi araba sektörüne uygulayarak herkesin motorlu araç sahibi olmasını sağlamış olan Henry Ford bugün torunlarının da basın önünde kabul ettiği gibi tescilli bir Yahudi düşmanıydı.

Dünya
24 Temmuz 2020 Cuma

Henry Ford’un Hitler’in iktidarda olduğu bir dünyada, yaydığı antisemit komplo teorileri bugün halen Yahudi düşmanlığına esin kaynağı olmaya devam ediyor. 

Henry Ford zamanında yaptığı birçok açıklamasında antisemit kimliğini belli ediyordu. Ford Company’nin Berlin  şubesinin otomobil dergisinde, Alman orduları Çek topraklarını, Avusturya ve Polonya’yı ilhak ettiği bir dönemde  Hitler’e övgüler yağdıran şiirler yayınlanıyordu. 

Ford birçok antisemit komplo teorisinin mimarı idi. Bunlardan biri ise, tüm semavi kutsal kitaplarında ve Tevrat’ta yazan, “Yahudilerin kökeninin İsrail’in Çocuklarından geldiğinin şüpheli olduğu” komplo teorisiydi. 

Geçtiğimiz günlerde ünlü Amerikalı TV ve medya kişiliği Nick Cannon ile bir söyleşi yapan Rap grubu Public Enemy’nin eski üyesi Prof. Griff lakaplı Richard Griffin aynı komplo teorisini ve diğer antisemit teorilerini Cannon’un YouTube şovunda gündeme getirdi. Her ne kadar Cannon daha sonra yaptığı açıklamalarda bu görüşleri paylaşmadığını belirterek özür dilese de binlerce kişi bu yalanları bir kez daha dinlemiş oldu. 

Griffin ise 1980’lerden bu yana Yahudi düşmanı söylemi ile bilinen bir kişilik. Public Enemy’deyken kod adı  “İnformasyon Bakanı” olarak geçiyordu.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR