5 bin Yahudi’yi kurtaran ‘İspanyol Schindler’ anıldı

II. Dünya Savaşı sırasında 5 binin üzerinde Yahudi kurtaran ‘İspanyol Schindler’ lakaplı Angel Sans Briz için internet ortamında anma töreni düzenlendi.

Dünya
15 Temmuz 2020 Çarşamba

Macaristan'daki Nazi zulmünden 5 binden fazla kişiyi kurtardığı bilinen İspanyol diplomat Angel Sanz Briz'e, ölümünden 40 yıl sonra, sanal ortamda anma töreni yapıldı.

Sanz Briz, 1944 yılında diplomatik görevle atandığı Macaristan’da Holokost şartları kötüleştikçe, İspanyol kökenli Yahudileri korumayı ve kendilerine İspanyol pasaportları temin etmeyi teklif etti. Briz, Macar makamlarını 200 Yahudi'nin İspanyol pasaportu almasına onay vermeyi de ikna etti. Ancak, İsrail’deki Holokost Müzesi Yad Vaşem’in kayıtlarına göre, ‘200 Yahudi’ kısa sürede ‘200 Yahudi aile’ oldu ve rakam her geçen gün artmaya devam etti. Briz’in toplam 5200 Yahudi’ye, İspanyol belgeleri verdiğine inanılıyor.

İspanyol diplomat, 1966 yılında Yad Vaşem tarafından Uluslararası Dürüst payesine hak kazandı.

Buenos Aires Sefarad Baş Hahamı Isaac Sacca'nın ev sahipliğini yaptığı Perşembe günkü anma töreni, İspanya'daki Sefarad İsrail Merkezi, Arjantin Yahudi siyasi çatı kurumu DAIA ve Arjantinli Sefarad kurumu Menora Yahudileri tarafından organize edildi. Organizasyonda Sanz Briz’in kızı Angela, Soykırım’dan kurtulan Eva Bohrer ve İspanya’nın Arjantin Büyükelçisi Javier Sandomingo da hazır bulundu.

Angela Sanz Briz olaydan sonra “Babasının Budapeşte'de yaptıklarının hayatındaki en önemli ve ödüllendirici olay olduğunu düşündüğünü” anlattı. Ayrıca, “Babasının sadece görevini yaptığını ve aksini düşünmesinin de mümkün olmadığını ve bu görevi gerçekleştirmek için tüm imkânları da kullandığını” belirtti.

Angel Sanz Briz, 1980'de 69 yaşında hayatını kaybetti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR