Turist kalmayan Amsterdam’da yerli halk Anne Frank’ı keşfediyor

2. Dünya Savaşı’nda, bir tavan arasında, aylarca Nazilerden saklanan küçük Yahudi kızın müzeye dönüştürülen evini şimdi yerli halk ziyaret ediyor.

Dünya 1 yorum
7 Temmuz 2020 Salı

Normal şartlarda Anne Frank House’a girmek için turistlerin yarattığı kuyruklar müzeden Prinsengratch Kanalına kadar ulaşırdı... Şimdilerde salgının yarattığı turist yokluğunda, Amsterdam halkı Anne Frank’ın hikayesini yeniden keşfediyor.

Anne Fank’ın anne-babası Otto ve Edith Frank, Nazi Almanya’sını 1933’te küçük kızları, kardeşi Margot ve sekiz kişi ile terk etmiş ancak Yahudi soykırımından sadece baba Otto kurtulmuştu. Aile tavan arasında gizlice yaşarken 1944 yılında bir ihbar sonucu yakalanmışlar ve ölüm kampına gönderilmişlerdi.

Müzeyi ziyaret edenler arasında olan ve Anne Frank’ın hikayesini detayları ile bilen genç gazeteci Rouish Boone, müzenin çok yakınında yaşamasına rağmen bir türlü fırsat bulup müzeyi ziyaret etmemişti. Boone, müze ziyareti sonrası NRC’deki köşesinde Anne Frank Müzesi için duygularını şöyle açıkladı: “Bir Hollandalı olarak müzeyi ziyaret etmeye fırsat bulamadığımdan dolayı hep vicdan azabı çekiyordum ancak ne zamanki müzenin önünde bitip tükenmeyen kuyrukları görüyordum vicdan azabım yok oluyordu.”

Boone’ın annesi de 2. Dünya Savaşı kurtulanlarından bir kişi…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR