Putin Nazilerin yenilgisinin yıldönümünü askeri geçitle kutladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Nazi Almanya’sının yenilgisinin yıldönümünü Moskova’nın Kızıl Meydanında gerçekleşen geleneksel bir askeri resmi geçitle kutladı. Her sene yapılan tören korona virüsü nedeniyle bir ay ertelenmişti.

Dünya
1 Temmuz 2020 Çarşamba

Askeri tören her zaman Rusya’nın en önemli milli bayramı olan 9 Mayıs’taki Zafer Gününde yapılırdı ancak pandemi nedeniyle ertelenen tören geçtiğimiz çarşamba günü gerçekleşti. Bu kez zamanlama Rus askerlerinin Nazileri yenmesinin ardından ülkeye geri dönüşlerinin 75. yıldönümüne denk gelmiş oldu.

Putin resmi geçitte yaptığı konuşmasında, “Eğer Kızıl Ordu savunmada direnmeseydi dünyada neler olabileceğini tahmin bile edemezdik” dedi. Kızıl Meydan’da yapılan resmigeçite aralarında Rusy’dan, Moğolistan ve Sırbistan’dan olmak üzere toplam 14000 asker katıldı. II. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olan T-34 tanklarından, Topol kıtalararası balistik füze fırlatıcılarına kadar 230 askeri araç Rusya’nın başkentindeki geniş meydan boyunca yol aldı. Gösteriye askeri ihtişamı tamamlayan helikopterler, savaş ve bombalama uçakları da havadan katıldı.

II. Dünya Savaşı’nda, gerek savaşan gerekse sivil olarak tahminen 27 milyon Rus yaşamını yitirmişti. Onların çektikleri acılar ve cesaretleri Rusya’nın ulusal kimliğini oluşturan bir anahtar oldu. Putin, törende askerlere seslenirken, “Bu korkunç ve mutlak kötülüğü yok etmeyi başaran bizim halkımızdı. Bu savaşın en önemli ve en dürüstçe karşı konulmaz gerçeği. Bu gerçeği korumalı ve savunmalı, çocuklarımıza, torunlarımıza ve sonraki nesillere geçirmeliyiz” açıklamasında bulundu. Putin ve diğer Rus hükümet mensupları diğer ülkelerin ‘tarihi yeniden yazdıkları’ konusunu irdelerken Rusların II. Dünya Savaşı’nın kazanılmasındaki rolünü göz ardı etmelerinden dolayı rencide olduklarını sıklıkla dile getirdi.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR