Helen Mirren’dan İsrail Filarmoni’ye destek

İsrail Filarmoni Orkestrası, aylar sonra düzenlediği sanal konserle, klasik müzik severleri ekran başına topladı.

Selin KANDİYOTİ Kültür
1 Temmuz 2020 Çarşamba

Pandemi nedeniyle aylardır performans gerçekleştirmeyen ve finansal zorluklar yaşayan dünyaca ünlü İsrail Filarmoni Orkestrası, aktris Helen Mirren ev sahipliğinde düzenlediği sanal konserle, bağış topladı. 

28 Haziran’da İsrail Filarmoni Orkestrası (IPO) Oscar ödüllü Helen Mirren’ın sunumuyla internette herkese açık özel bir gala konseri verdi.

Dünyanın dört bir tarafından izlenen İsrail Filarmoni Orkestrası’nın (IPO) sanal konserinde müzik direktörlüğünü 2020’de Zubin Mehta’dan devralan Maestro Lahav Shani önderliğinde, Zubin Mehta, Evgeny Kissin, Pinchas Zuckerman, Yefim Bronfman ve Itzhak Perlman gibi dev isimler yer aldı.

Helen Mirren’ın açılış konuşmasıyla başlayan ve canlı yayınlanan sanal konser sayesinde bir yandan klasik müziğe aç kalmış hayranlara ulaşılırken bir yandan da korona virüs salgını nedeniyle aylardır kaçırılan performanslardan dolayı finansal zorluk çeken orkestra için bağış toplandı.

On değişik zaman diliminde yayınlanan, iki aydır çalışılan galada filarmoni Tel Aviv’deki evi Charles Bronfman Oditoryumundan canlı performans sergiledi. Solo sanatçılar ise evlerinde çektikleri videolar ile gösteriye katıldı.

 

SANAL KONSER SİBER SALDIRIYA UĞRADI

IPO’nun canlı yayınını izlemek üzere Medici.tv’nin internet sitesine giren izleyiciler bir süre boyunca yayını izlemekten engellendi. 20 dakikanın sonunda izleyicilerin e-postalarına etkinliği sabote etmek isteyen bir kişi tarafından siber saldırıya uğradıklarını belirten bir yazı geldi. İzleyicilerin giriş yapmaya devam etmeleri istendi ancak sıkıntı devam etti. IPO ve Medici.tv’nin internet siteleri çöktü. Bunun üzerine 79 dakika süren gala YouTube kanalına yüklendi. Konser 30 gün boyunca izlenebilecek.

Siber saldırı ile ilgili İsrail hükümetinin Batı Şeria’nın bazı bölümlerini ilhak etme olasılığının bu sabotajın sebeplerinden olabileceği iddialar arasında.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR