Korona virüsü mutasyon geçiriyor

Uzmanlar ölümcül olmasına rağmen korona virüsünün insandan insana geçerken mutasyona uğradığını ve gittikçe zayıfladığını belirtiyor.

Dünya
30 Haziran 2020 Salı

Uzmanlar ölümcül olmasına rağmen korona virüsünün insandan insana geçerken mutasyona uğradığını ve gittikçe zayıfladığını belirtiyor.

İsrailli doktorlar dünya bilim insanları ile aynı görüşte ve salgını asıl sona erdirecek doğal olayın bu süreç olduğunu savunuyor. İsrail basınından Times Of Israel’in belirttiğine göre, İsrail Sağlık Bakanlığı virüsün mutasyona uğradığını teyit etmek için ulusal laboratuvarlara araştırmaları için talimat verdi.

Mutasyon bir canlının doğal şartlar veya maruz kaldığı ortam dolayısı ile DNAyapısında ani değişiklikler olarak tarif ediliyor. COVID-19’un mutasyon teorisini ilk ortaya atan İtalyan bilim insanı Prof. Dr. Matteo Bassetti oldu. Doktor geçtiğimiz hafta Sunday Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, korona virüsünün mart ve nisanda saldırgan bir kaplanken şimdi vahşi bir kediye dönüştüğünü söylemişti.

Dr. Basetti, Cenova’da San Martino General Hastanesinde Bulaşıcı Hastalıklar Departmanı Başkanı. Basetti yaşlı hastalarında hastalığın klinik ilerlemesini incelediğinde bu sonuca varmış.

Bugünlerde korona virüsünden yatan  yaşı 80’lerde olan birçok hasta çok daha iyi durumda, yatakta oturabiliyor, solunum makinasına bağlanmadan hastalığı atlatabiliyor. Dr. Basetti’nin görüşüne göre söz konusu bu hastalar salgının ilk günlerimde virüsü kapmış olsaydı çoktan hayatını kaybetmiş olurdu.

İsrailli bilim insanları da salgının ilk günlerindeki virüsün örnekleri ile şimdiki örnekleri genetik yapı itibarı ile incelemeye aldı. Tel Aviv Üniversitesi Bilim İnsanı ve Bulaşıcı  Hastalıkların Evrimi konusunda uzman olan Adi Stern de teorinin doğru olması durumunda, neden İsrail’de virüs, bugün çok daha fazla kişiye bulaştığı halde hastanede daha az ağır vaka olduğu sorusunu da cevap olacağını belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR