Netanyahu’dan Filistin tarafına görüşme çağrısı

Pazar günü basına bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Yönetimine bir çağrıda bulundu ve masaya dönmelerini istedi.

Dünya
29 Haziran 2020 Pazartesi

Barışı konuşmaya hazır olduğunu belirten Netanyahu, Filistinlilerin barış görüşmelerine dönmesi durumunda, Batı Şeria’nın iki taraf arasındaki durumunu kalıcı bir barış için görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Netanyahu’nun daha evvel kaydedilen bir konuşması İsrail-ABD Hıristiyanlar Birliğinin düzenlediği bir toplantıda ekranlara yansıtıldı. Netanyahu konuşmasında şunlara dikkat çekti: “Buradan Filistinlilere bir kere daha seslenmek istiyorum; bu tarihi fırsatı bir kere daha reddetmeyin, bir yüzyılı daha İsrail’i yok edeceğiz senaryoları ile heba etmeyin. ABD’nin barış planını gelin görüşelim. Filistin halkı her iki tarafın vereceği ödünlerle yapacağımız uzun vadeli tarihi bir barış fırsatını daha kaçırmasın, İsrail bu görüşmelere hazır. Ben de hazırım.”

1994 yılında İsrail Başbakanı Yitzhak Rabin, Dışişleri Bakanı Şimon Peres ve Filistin Kurtuluş Örgütü Başkanı Yaser Arafat yaptıkları Oslo Anlaşması ile Nobel Barış Ödülü almış ancak, Gazze ve Batı Şeria’da potansiyel bir Filistin devleti kurulmasını öngören barış anlaşması yürümemişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR