Amerikan eğlence endüstrisinde antisemitizm

Amerikalı sinema sanatçısı, Emmy Rossum basına yaptığı bir açıklamada, Amerikan eğlence endüstrisinin Yahudiler hakkında yalanlar ile kaynadığını belirtti.

Dünya
28 Haziran 2020 Pazar

Rossum’un konuyu gündeme getirmesinin sebebi, geçtiğimiz günlerde Hollywood’un ünlü erkek yıldızı  Mel Gibson’un Yahudiler hakkında söylediği aşağılayıcı sözlerdi. 

Sanatın birçok dalında kariyer sahibi olan Emmy Rossum, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Hollywood ve eğlence endüstrisinin birçok yıldızının Yahudiler hakkında söylenmiş yalanlara inandığını belirterek, bu propagandayı yayanlara çattı. 

Rossum’un bahsettiği olay, ödül sahibi oyuncu ve film yapımcısı Winona Ryder ile Mel Gibson arasında geçen bir diyaloğun Ryder tarafından Sunday Times gazetesinde açıklanması idi. Gibson, bir partide  karşılaştığı  Ryder’a Yahudi olmasını kast ederek, “Sen de fırınlardan kaçanlardan mısın?” şeklinde sormuştu. 

Ryder başka bir Twitter paylaşımında da, birçok farklı sosyal atmosferde, karşısındakilerin Yahudi olduğunu öğrendiklerinde “Oh, bilmiyordum, ama hiç öyle gözükmüyorsun,kusura bakma ,olumsuz manada söylemedim gibi” ifadeler ile tepki verdiğini, bir şekilde Yahudi olduğunu ilan etmekten kaçınması gerektiği inancına kapıldığını, bu durumun kendisini çok üzdüğünü belirtti. 

Ryder zamanında Yahudi olması dolayısı ile birçok rolü de alamadığını belirterek şunları ifade etti: “Yapımcı ve yönetmenler bana çok etnik bir görünüşüm olduğunu,seyircinin daha Amerikan tipli mavi gözlü sarışın bir kadın beklediğini belirtiyorlardı.” 

Rossum, Hollywood’da son yıllarda artan antisemitizm konusunda sesini yükselten tek kişi değil, komedyen Seth Rogen paylaştığı bir Twitter mesajında da  şunları belirtti: “Mel Gibson’un “fırın kaçkınları” ifadesine pek şaşırmadım, en azından, Holokost’un gerçekten olduğunu kabul ediyor.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR