ABD ilhakı durduracak mı? Yeni görüşmeler yakında…

İsrail ile normalleşme yaklaşımında olan Arap ülkelerinin bile tepkisine neden olan İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak planı için Washington yeniden düşünüyor.

Dünya
26 Haziran 2020 Cuma

Uluslararası basında çıkan haberlere göre, Başkan Donald Trump’ın üst düzey güvenlik danışmanları, İsrail’in 1 Temmuz’da başlatacağı olası ilhak kararı karşısında Washington’un tutumunun ne olması gerektiği konusunda bir fikre varamadı.

Perşembe günü basına bir açıklama yapan Washington sözcülüğü, İsrailli yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini, Trump Barış Planına uygun bir yol haritası konusunda çalışıldığını belirtti.

Trump yönetiminin İsrail’in ilhak kararını desteklemesi ABD’nin Ortadoğu’daki konumunu olumsuz etkileyebilir, öte yandan iç siyasette ise; desteklememesi yaklaşan başkanlık seçimlerinde Trump’ın oylarını düşürme riskini taşıyor. Trump’ın seçim tabanında önemli bir yer alan Evanjelistler böyle bir tutumda Trump’a karşı tavır alabilir.

Diğer yanda neredeyse tüm uluslararası toplum ilhak kararını endişe ile karşılarken, Trump’ın yakın çevresi ve iç siyasetteki destekçileri ilhakı onaylıyor. Konu hakkında Kudüs ve Washington’da ABD ve İsrailli yetkililer arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR