Yahudilerle Yahudilerin arasını düzeltecek kadın: Omer Yankelevich

İsrail’in resmi politikaları, antisemitlerin inancının aksine her zaman Diaspora (Dünya Yahudileri) Yahudileri ile aynı olmuyor. Örneğin İsrail’in, Batı Şeria’nın bazı bölgelerinde egemenlik hakları ilan etmesi hareketi, liberal ve sol görüşlü birçok dünya Yahudi’si tarafından eleştiriliyor.

Dünya
25 Haziran 2020 Perşembe

Son zamanlarda özellikle İsrail’in en büyük müttefiki ABD’de yaşayan liberal görüşlü Yahudiler ile İsrailli sağcıların arasındaki fikir ayrılıkları dikkat çekiyor. Bu duruma müdahale etmek isteyen Binyamin Netanyahu Hükümeti, İsrail tarihinin ilk Ortodoks inançlı kadın milletvekilini, Omer Yankelevich’i, İsrail-Diaspora ilişkilerini düzeltmek ile görevlendirdi.

Ancak Yankelevich’i hiç de kolay bir görev beklemiyor. Kendisinin dünya kamuoyunda sağcı bilinen Ortodoks cemaatinin bir üyesi olması, liberal görüşlü dünya Yahudileri için potansiyel bir önyargı oluşturabilir.

Ancak Yankelevich etrafında kendisini onaylamayan kişiler olmasına alışık bir kişi. Yahudi dindar bir kadının İsrail kabinesinde yer alması zaten İsrail’in dindar cemaatinin tutucu kişileri için skandal bir durum olarak nitelendiriliyor. Şimdi genç kadının önünde aşması gereken iki önemli konu var. İsrail’in yeni Diaspora İlişkileri Bakanı olarak erkek üstün kabinede kendini ispat etmek ve İsrail ile diaspora arasında köprüleri yeniden inşa etmek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR