Yad Vaşem’in 27 yıllık başkanı görevi bırakıyor

Kudüs’teki Soykırım müzesi Yad Vaşem Dünya Holokost Anma Merkezinin başkanı görevi kime devredeceğini belirtmeden, istifa etti.

Dünya
24 Haziran 2020 Çarşamba

Avner Shalev, Kudüs’teki anıt-müzenin personeline yazdığı mektupta, “2020 sonunda buradaki görevime son verme kararımı Başbakan Binyamin Netanyahu ve Yüksek Eğitim Bakanı Ze’ev Elkin’e bildirdim” diye yazdı. Mektubuna, “Açıkça, özeleştirilerim sonucunda oluşan bu karara varmak benim için hiç de kolay olmadı; tabii ki görevi devredeceğim kişi (henüz belli değil) ve devir süreci de dahil olmak üzere emekliye ayrılma konumun detayları kesinleştiğinde, sizlerle paylaşacağım” ifadelerini ekledi. 

Shalev’in yönetimi sırasında, 1993 yılında müze, Uluslararası Holokost Eğitimleri Okulunu ve Uluslararası Holokost Araştırma Enstitüsünü kurmuştu. Merkezde bulunan ana sergi alanı, Holokost Tarihi Müzesi de büyük ölçüde bir yenilenmeden sonra 2005’te tekrar açılmıştı. 

2003 yılında müze devlete ve topluma katkılarından dolayı İsrail Ödülü’nü kazanmış ve bizzat Shalev, İspanya, Fransa ve eski Devlet Başkanı Şimon Peres tarafından ödüllerle onurlandırılmıştı. 

Ancak, son zamanlarda müze bazı zorluklarla karşı karşıya kaldı. Pandemiden dolayı maddi zorluklar yaşayan Yad Vaşem, politik olarak da hassas olan Rusya ve Polonya’nın Holokost’taki rolüyle ilgili konuları ele alışı hakkında tartışmalarla karşılaşmıştı. 

Müze “Hem devlet ödeneğindeki hem de bağışlardaki düşüş ve öngörülebilir gelecekteki gelir tahminindeki azalmalardan dolayı oluşan faaliyet gelirlerindeki düşüşten” bütçesinin ciddi bir şekilde etkilendiği açıklamasında bulundu. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR