Annamie Paul, Kanada’da ilk siyahi Yahudi parti lideri olma yolunda

Annamie Paul eğer Kanada’nın Yeşiller Partisine (Green Party) lider olarak seçilirse, tarihi bir değişikliğe imza atmış olacak.

Dünya
18 Haziran 2020 Perşembe

Kanada tarihinde ilk defa siyahi ve Yahudi bir kadın, ülkenin federal veya yerel bir partisinin lideri konumunda olacak.

47 yaşındaki Paul basına konu hakkında şunları söylüyor: “Kanada’da politik liderlikler konusunda her zaman insanların renkleri sorun olmuştur. Yıllardır farklı kültürlere ait insanlar politik liderlik söz konusu olduğunda dışlandı. Bu problem hakkında çözüm için harekete geçmenin zamanı geldi. Bu sadece eşitlik meselesi değil, farklı kültürlere ait insanlar kamu yönetim makamlarına geldiği zaman partiler de politik olarak daha başarılı oluyorlar. Son yıllarda yapılan birçok araştırma bu gerçeği doğrular nitelikte.”

Daha evvel Kanada Devletini AB’de temsil eden ve Uluslararası Ceza Mahkemesine danışmanlık yapan Princeton Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu Paul, birçok uluslararası sivil toplum kuruluşunda  da görev aldı.

Paul 2000 yılında Princeton Üniversitesinde  @yüksek lisans öğrencisi iken Hillel organizasyonunun gözetiminde Yahudiliği seçmiş.

Paul ana dili dışında İbranice de konuşuyor.

25 yıldır Yahudi asıllı İnsan Hakları Avukatı Mark Freeman ile evli olan Paul, Yahudi felsefesinde kendisini en çok etkileyen özdeyişlerden birini de tekrar etmekten kaçınmıyor: “Eğer bir kişiyi kurtarırsan aslında tüm dünyayı kurtarmış sayılırsın.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR