Trump neo-Nazi’yle poz veren adayı destekledi

ABD Başkanı Donald Trump, beyazların üstünlüğünü savunan bir ırkçı ile yan yana poz veren ve antisemit komplo teorilerini destekleyen Georgia’dan Cumhuriyetçi Parti milletvekili adayı Marjorie Taylor Greene’e desteğini sosyal medyadan açıkladı.

Diğer
17 Haziran 2020 Çarşamba

ABD Başkanı, cuma günü Trump yanlısı bir web sitesinde yayınlanan ve Marjorie Taylor Greene’in yoğunluklu olarak Cumhuriyetçi Parti seçmenlerinin bulunduğu 14. Bölge’de düzenlenen ön seçimlerdeki başarılı performansına değinen bir haberi eklediği tweet’te Greene için “Büyük Kazanan, Tebrikler!” ifadelerini kullandı. Söz konusu web sitesinin reklamları Facebook’ta yasaklanmıştı.

Bir inşaat şirketinin sahibi olan Greene, geçtiğimiz hafta gerçekleşen ön seçimleri birinci bitirmesine rağmen oyların yüzde 50’sini garantileyemedi. Greene şimdi en yakın rakibi, beyin ve sinir cerrahı Dr. John Cowan’la iki turlu seçime hazırlanıyor.

Greene söz konusu fotoğrafta, bir zamanlar Ku Klux Klan’ın liderlerinden olan ve beyaz bir kadınla birlikte gördüğü siyahi bir adamı döverek neredeyse ölümüne sebep olması nedeniyle hapis yatan Georgia’lı Chester Doles Greene’la poz vermişti. Fotoğrafla ilgili basından gelen soruları geçiştiren Greene, fotoğrafları “aptalca” ve “sahte haber” olarak tanımlamıştı.

Greene, QAnon ile ilgili komplo teorilerini de yaymıştı. QAnon komplo teorisi, yer yer antisemitizm içeren, Trump’ı devirmeye çalışan bir grup nüfuzlu pedofil hakkında karmaşık bir fantezi. Jewish Insider, 2018’de QAnon’un web sitesinde yayınlanan bir yazıyı ortaya çıkardı. Marjorie Greene’in imzasını taşıyan bu yazıda, antisemit mecazlar yer alıyor, Yahudi milyarder George Soros ve Rothschild ailesi komploya dahil olmakla suçlanıyor.

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR