Yahudi gruplardan rapçi Ice Cube’un antisemit mesajlarına tepki

Rap şarkıcısı ve oyuncu Ice Cube, George Floyd’un öldürülmesinin ardından gelen yoğun tepkiler sırasında, sosyal medya platformu Twitter üzerinde antisemit fotoğraf ve mesajlar yayınlayınca, aralarında Yahudi grupların da bulunduğu pek çok kesim tarafından eleştirildi.

Dünya
17 Haziran 2020 Çarşamba

Asıl adı O'Shea Jackson olan Ice Cube, 6 Haziran’da, Black Lives Matter hareketine destek amacıyla, Twitter’daki 5,3 milyon takipçisiyle bir fotoğraf paylaştı. Söz konusu resim, ilk kez 2018 yılında bir duvar resmi olarak görülmüş ve dönemin İngiliz İşçi Partisi lideri Corbyn, çizimin sahibi sanatçı Mear One’a (Kalen Ockerman) desteğini açıklayınca topladığı tepkiler ardından özür dilemek zorunda kalmıştı. Karikatürde çoğunluğu siyah tenli, çıplak erkeklerin sırtında taşıdığı bir tahta üzerindeki bir grup beyaz tenli, kanca burunlu ve Monopoli benzeri bir oyunun etrafında toplanmış yaşlı adamlar, sakallı ve para sayan bir adamla birlikte resmediliyor. 

Simon Wiesenthal Merkezi ise bu mesaja bir cevap yayınlayarak, “Utanç verici! İki yıl önce Ice Cube ile görüşerek yeni bir sayfa açmıştık. Şimdi iş şöhretini ve etkisini, bölünmüş bir Amerika’ya barış getirmek için kullanacağına, antisemit klişelere sığınıyor” yorumunu yaptı. 

10 Haziran tarihinde de, Ice Cube komplo teorisyenlerinin Davud’un Yıldızı içerisinde bulunduğunu iddia ettikleri sihirli bir sembol olan ‘Satürn’ün Siyah Kübü’ne ait bir fotoğrafı paylaştı.

Aynı gün rap şarkıcısı, eski Mısır’da kölelik yapan koyu tenli Yahudileri resmeden hiyerogliflerin görüntüsünü de paylaştı. Görüntünün üzerinde, “İbrani İsrail halkı eski Mısır’da” ve hemen alt satırında da, “Belli ki bunlar siyahidir” ibareleri yer aldı. 

Yahudi ve İsrail taraftarı olan gruplar Ice Cube’un antisemit mesaj dizisini şiddetle kınadı. Yahudi Haberler Sendikasına konuşan B’nai B’rith Uluslararası yetkilileri, “Ulus olarak birlik olmamız gereken bir zamanda, internette yayınlanan yobaz söylemler ihtiyacımız olan son şeydir. Basmakalıp nefret söylemlerini yaymak, günümüzde içinde bulunduğumuz krize bir çözüm getiremez,” dedi. 

Attığı mesajlar, Ice Cube’un antisemit geçmişini de hatırlattı. İddialara göre 2015 yılında şarkıcı, Detroit’te bir kumarhane çıkışında çarptığında kendisini dikkatli yürümesi konusunda uyaran bir hahamı yardımcılarına darp ettirmişti. Haham olay sonrasında Ice Cube’u ayrıca taktığı takke ile ilgili antisemit yakıştırmalar yapmakla suçlamıştı. 11 Mayıs tarihinde Ice Cube, İslami Louis Farrakhan ile birlikte bir fotoğrafını yayınlayarak kendisinin doğum gününü kutlamıştı. Farrakhan’ın, “Ben anti-termit’in” (böcek karşıtıyım) veya Hitler “müthiş bir adam” gibi pek çok antisemit söylemi bulunuyor.

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR