ABD’deki polis şiddetinin faturası İsrail’e çıkartıldı

ABD’nin Minnesota Eyaletinde polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd için gösteri yapanların arasına karışan bazı İsrail karşıtı gruplar Amerikan polisinin şiddeti İsrail polisinden öğrendiği söylemini yaymaya çalışıyor.

Dünya
12 Haziran 2020 Cuma

Söz konusu gruplar ABD’de siyahilerin sivil haklarını korumak için yapılan gösterileri İsrail aleyhinde propaganda ve nefret yaratmak için kullanıyor.

Konu hakkında ABD basınında çıkan birçok haberde Filistin yanlısı bazı grupların gösterilerdeki şiddeti fırsat bilerek Yahudi binalarına ve sinagoglara zarar verdiği  belirtiliyor.

İsrail aleyhinde kamuoyu oluşturmak isteyen bu gruplar son olarak ABD polisinin bazı şiddet eylemlerini İsrail polisinden İsrail’de eğitimlerde öğrendiğini iddia etti.

Minnesota’daki olayda görevli polis memurunun şüpheliyi dizi ile yere bastırarak tutuklama şeklinin bir İsrail uygulaması olduğu, bu grupların iddiaları arasında.

 Ancak İsrail-ABD  polis teşkilatları arasındaki eğitim işbirliği çalışmaları anti-terör ile sınırlı. Yakın müdahale taktik yöntemlerini içermediği gibi, sadece en üst düzeydeki memurlara stratejik bilgi ve yöntem sağlanması  olarak gerçekleşti.

Amerikan polislerinin anti-terör konusunda İsrail’de gördüğü eğitimlerin mimarı olan FBI Başkan eski Yardımcısı Steven L. Pomerantz The Algemeiner’e yaptığı açıklamada konuya açıklık getirdi.

Pomerantz şunları ifade etti: “İsrail karşıtı gruplar Siyahi Hayatlar Önemlidir kampanyası için yapılan gösterilerdeki ruhu çalmaya çalışıyor, konuyu saptırıyorlar.

Bu grupların ‘Ölümcül İşbirliği’ adı altındaki gösterilerinde iddia ettikleri ABD-İsrail kolluk kuvvetleri işbirliği programı 11 Eylül saldırıları sonrası başlatılmış olup sadece yüksek rütbeli memurları kapsamaktaydı. Verilen eğitimler potansiyel teröre engel olmak ve eylemlere nasıl müdahale edileceği hakkında bilgiler içeriyordu. Kaldı ki şüphelilere nasıl fiziksel yaklaşılacağı konusunda hiçbir yöntemi de kapsamıyordu.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün