İsrailli Arap araştırmacının başarısı

Technion Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsrailli Arap Muhammet Katip kendi kendini onaran polimer bazlı suni deri üretti.

Teknoloji
12 Haziran 2020 Cuma

Technion Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsrailli Arap Muhammet Katip kendi kendini onaran polimer bazlı suni deri üretti. Katip’in keşfi, robot teknolojisi, suni uzuvların yapımı gibi uygulamalarda devrim niteliğinde değişikliklere yol açacak. 

Yumuşak, elektrik iletkenliği olan, su geçirmez suni deri, yaralanma veya yırtılma ile karşılaştığında kendi kendini onarma yetisine sahip. Muhammet dünyanın en prestijli üniversitelerinden olan İsrail Hayfa’daki  Technion Üniversitesinde polimer duyargalar üzerine çalışıyor ve kimya dalında doktora (PhD) derecesine sahip. 

Katip sıcaklık, basınç ve PH seviyesini algılayan sensörler üzerinde  çalışırken söz konusu kendi kendini onaran suni deriyi keşfetti. 

Technion Profesörlerinden Hossam Haick’in asistanlığını yapan Katip’in icat ettiği yeni elastomer, büküldüğü zaman kendi eski şeklini alan süper elastik bir polimer. Çok dayanıklı olan elektriği ileten, suni deri, kendi orijinal boyutunun 11 misli gerildiğinde bile yırtılmıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR