İsrail polisi silahlı olduğunu düşündüğü otistik Filistinliyi yanlışlıkla öldürdü 

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, 32 yaşındaki otistik Filistinli Iyad Halak’ın cumartesi sabahı Kudüs’te öldürülmesinden dolayı özür diledi.

Dünya
3 Haziran 2020 Çarşamba

İsrail Sınır Polisi Kudüs’te, silahlı olduğunu düşündükleri fakat olaydan sonra silahsız olduğu ortaya çıkan otistik bir Filistinliyi öldürdü. Olaya karışan polis memurlarından biri ev hapsi ile cezalandırılırken ikincisi polis kısıtlayıcı şartlarla serbest bırakıldı.

Cumartesi akşamı Kudüs ve Yafa’da Halak için adalet isteyen protestocular, olayı Minneapolis’te siyahi George Floyd’un beyaz bir polis tarafından öldürülmesine benzetti. 

Rapora göre Halak’ı kovalayan sınır polislerine onun silahlı şüpheli bir terörist olduğu söylenmiş ve onlar da durmasını emretmişlerdi. Yine raporlara göre, Halak emirleri, büyük ihtimalle otizminden dolayı, anlamadığı için dikkate almamış. Söz konusu şüpheli aletin de cep telefonu olduğu ortaya çıkmıştı. 

Halak’ın babası  İsrail televizyonuna yaptığı açıklamada, “Her sabah ona ulaşabilmemiz için ve eğitim enstitüsüne sağ salim vardığından emin olabilmemiz için telefonunu elinde tutmasını söyleriz,” dedi. Halak, aynı zamanda çalıştığı, özel ihtiyaçlı çocuklar için bir okula gidiyordu. Polis ona bağırmaya başladığında kaçmaya başladı. Kovalama sırasında polisler Halak’a en az yedi kere ateş etti. 

Aynı zamanda başbakan sözcüsü olan Gantz, haftalık kabine toplantısında, “Iyad Halak’ın vurularak öldürüldüğü olay için gerçekten çok üzgünüz ve ailesinin acısını paylaşıyoruz. Bu konu süratle araştırılarak sonuca ulaştırılacaktır” dedi. 

Vurulma olayı, Batı Şeria’nın kuzeyinde askerleri ezmeye yönelik arabalı bir saldırının bir gün sonrasında gerçekleşti. Olayda Filistinli şoför vurularak öldürülmüştü. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR